Žurnāls “Būvinženieris” par kleķa mājas atjaunošanu

«Mēs ar sievu šo interesanto māla kleķa māju atradām Viļānu tuvumā un pēc pamatīgas iepazīšanas dabā un nopietnām pārdomām 2006. gadā to nopirkām. Mājas ap 85 centimetru biezās ārsienas veidotas no blietēta māla kleķa. Tā bija tik ļoti nodzīvota, ka nācās mainīt visus logus un abas ārdurvis, savukārt grīdas, iekšdurvis, griestus un kāpnes 10 gadu laikā esam restaurējuši ģimenes spēkiem,» stāsta arhitekts Pēteris Blūms. 

Cik var spriest pēc dokumentiem, kleķa mājas celtniecība uzsākta 1926. gadā un pabeigta 1935. gadā. Tā ir Latgales tipiskajai lauku apbūvei ļoti neraksturīga būve – ar augstiem griestiem, lieliem logiem un tam laikam modernu telpu plānojumu. Šādām nomaļos lauku apvidos celtām paraugmājām tolaik bija jāizmaina lauku cilvēku domāšana un attieksme pret jauno laikmetu. 

Mājai sākotnēji bijis paštaisīts cementa dakstiņu jumts (šķūnītī vēl atradās dakstiņu šablons), kas vēlāk ticis nomainīts ar biezu, cinkotu britu skārdu Emu Brand. 

Mājas atjaunošana savā veidā bija arī apzināta vēlme šo lielisko un reto Latgales lauku mājokli saglabāt par godu valsts simtgadei... Visu tekstu lasiet žurnāla “Būvinženieris” jūnija numurā ( nr.56)*. 

 

Andris Ozoliņš

Foto no Pētera Blūma arhīva

 

*Žurnālu varat iegādāties: “Preses serviss”  piegādes vietās Rīgā, Ķekavā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Ādažos, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Ventspilī, Ogrē, Jelgavā, Bauskā, Salaspilī, Jūrmalā, Madonā un citur. 

Abonējiet: Latvijas Būvinženieru savienībā, http://www.buvinzenierusavieniba.lv/zurnals,  “Latvijas Pasts”https://abone.pasts.lv/lv/katalogs/ vai www.abone.lv