YIT un Lemminkäinen apvienojoties paplašina darbību

Šogad februārī pabeigta divu Somijas kompāniju YITun Lemminkäinenapvienošanās. Jaunā tirgus dalībnieka mērķus intervijā Būvinženierimskaidro YITgrupas valdes priekšsēdētājs Kari Kauniskangas.

Kāds ir ieguvums no YITun Lemminkäinenapvienošanas?

Te ir divi pamatojumi: viens no Lemminkäinenpuses, otrs ir YITstāsts. Apvienošanās sākās pagājušajā vasarā un noslēdzās 2018. gada februārī. YITpārmaiņas aizsākās pirms pieciem gadiem, kad kompānijai radās finanšu sarežģījumi un direktoru padome pieņēma lēmumu par restrukturizāciju. Tolaik mums bija divi biznesa virzieni – celtniecības pakalpojumi un ēku serviss, kas tika atdalīts neatkarīgā kompānijā CaverionYITar to nav tiešas saistības, taču mēdzam sadarboties. Kompānija strādā arī Latvijā.

Apvienošanās sākumā mūsu kopējais parāds bija viens miljards eiro, un 800 000 eiro uzņēmās YIT. 2013. gada laikā sabruka Somijas, 2014. gadā arī Krievijas būvniecības tirgus, un līdz 2015. gadam mūsu mērķis bija atbrīvot kapitālu, lai samazinātu parādu kopsummu. Tas notika galvenokārt uz rentabilitātes rēķina. 2015. gadā bijām sasnieguši pieņemamu parādu līmeni, bet vēl ne pietiekami labu. Sākām vērtēt, kā mainīt biznesa modeli, kā kompānija strādās nākotnē. Zinājām, ka YITspēcīgākā un konkurētspējīgākā puse ir projektu attīstīšana. Iepriekšējos piecos gados bijām uzbūvējuši ēkas ar 500–600 tūkstošu kvadrātmetru platību, ap 10 000 dzīvokļu ik gadu. Diemžēl mūsu bilance nebija pietiekami stabila, lai varētu pilnībā pabeigt visus projektus. 

Sapratām, ka nevaram turpināt būvēt tikai dzīvojamās ēkas, kas prasa tik daudz kapitāla. Mums bija jāsāk darbība arī komerctelpu un infrastruktūras tirgū, kas neaizņem tik daudz kapitāla. Šie virzieni ir stabilāki mainīgajos ekonomikas ciklos. Kompānijas vadībā sākām apspriest, kā sabalansēt biznesa portfeli, kā pastiprināt citus virzienus salīdzinājumā ar mājokļu biznesu, kā stabilizēt uzņēmuma darbību, lai tā nebūtu tik atkarīga no ekonomikas svārstībām...

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" jūnija numurā (Nr.62)*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Antra Ērgle

Publicitātes foto