Viedais koks Koka dienās

Latvijā par koka viedumu un izcilajām īpašībām nav jāpārliecina ne dizaineri, ne amatnieki, ne inženieri. Koks ir īpašs materiāls, kas pats izaug! Bet tas nav vienkāršs materiāls. Koks turpina «savu dzīvi» arī pēc nociršanas un apstrādes. Tas joprojām elpo, žūst un uzsūc mitrumu. Un laiki, kad koku pirms izmantošanas būvniecībai žāvēja vairākus gadus, ir pagājuši. 

Lai arī koks daudziem patīk un ir tiešām lielisks materiāls, tā izmantošanas potenciāls ir krietni lielāks, nekā mēs to šodien lietojam. Tas ir viens no iemesliem kāpēc pirms gada Cēsīs pirmo reizi tika organizēts pasākumu kopums Koka dienas,un šogad maija pirmajās dienās tās atkal notika.

Koka dienas 2018

Starptautiskās koka arhitektūras, amatu, rūpniecības un dizaina dienas Cēsīs ir starpdisciplināru pasākumu kopums. Šogad Koka dienulaikā notika 48 stundu koka dizaina un tehnoloģiju darbnīca (hakatons) Cēsu Tehnoloģiju un dizaina vidusskolā, kustības Skolnieks Pētnieks Pilsētnieks(SPP) rīkota darbnīca Mantojums ir manta!dažāda vecuma dalībniekiem radošo industriju centrā Skola6, plaša starptautiska konference Vidzemes koncertzālē Cēsis, darbnīcas un demonstrējumi, kā arī praktiska vēsturisku koka ēku restaurācijas darbnīca Cēsu vecpilsētā.

Starptautiskā konference ir Koka dienulielākais pasākums, un tās organizēšana notiek sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultāti. Šogad konferencē piedalījās speciālisti un mācībspēki no Austrijas, Somijas, Dānijas, Lietuvas un Latvijas. Liela uzmanība tika pievērsta modernu koka ēku arhitektūrai un tehnoloģijām, vēstures pieminekļu un pilsētvides saglabāšanai un uzturēšanai, kā arī sociālajiem aspektiem...

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" jūnija numurā (Nr.62)*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Antra Viļuma, Mag. arch.

Foto: publicitātes materiāli