Triju Zvaigžņu ordenis piešķirts Vijai Gēmei

Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis un Ordeņu kapituls 2018.gada 27.martā nolēma par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts labā piešķirt Triju Zvaigžņu ordeņa IV šķiru un iecelt par ordeņa virsnieku ilggadējo Latvijas Būvinženieru savienības valdes locekli, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Būvniecības departamenta pirmo direktori Viju Gēmi.

Apsveicam!

„Šarmanta sieviete, gudra, zinoša, spējīga daudz izdarīt un daudz strādāt, viena no kompetentākajām inženierēm valstī. Tieša, ātri domā, zibenīgi reaģē. Ja ir pārliecināta par savu viedokli, nerespektē pat autoritātes. Laba vadītāja,” tāds ir LBS valdes priekšsēdētājs Mārtiņa Straumes viedoklis par jubilāri Viju Gēmi.

„Kopā esam strādājuši LPSR Valsts celtniecības lietu komitejā. Produktīvi sadarbojāmies iepirkumu komisijā 2002. gadā par Dienvidu tilta pirmās kārtas projektēšanu un būvniecību. Esam kopā ceļojuši un tas vienmēr bija ļoti patīkami,” tā par Viju Gēmi saka LBS valdes loceklis Eduards Raubiško.

Vija Gēme 1973. gadā pabeidza Rīgas Politehnisko institūtu kā inženiere celtniece. 1992. gadā absolvēja Rīgas Tehnisko universitāti un ieguva ražošanas vadības inženieres kvalifikāciju.

Viņa ir strādājusi Valsts Zinātniskās pētniecības institūtā par vecāko inženieri (1973.- 1978.), bijusi Valsts lietu komitejas vecākā eksperte, ekspertīzes daļas vadītāja (1978.- 1990.), Arhitektūras un celtniecības ministrijas valsts būvprojektu ekspertīzes pārvaldes vadītāja (1991.- 1993.). No 1994. gada Vija Gēme ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Būvniecības departamenta direktore, Būvniecības padomes locekle. Tieši viņu, respektējot profesionāļu viedokli, toreizējā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija 1994. gadā no astoņiem kandidātiem izvēlējās par Būvniecības departamenta direktori. Viņa ap sevi izveidoja profesionāļu komandu, kura būtiski ietekmēja nozares attīstību valsts mērogā. Viņas panākumu atslēga: Vija Gēme uzklausīja profesionāļu viedokļus un izvērtējot tos respektēja.

Mainoties politiskai situācijai valstī un pārveidojoties ministrijām, Vija Gēme kļuva par Vides ministrijas valsts sekretāra vietnieci un Investīciju departamenta direktori. Kopš 1997. gada Vija Gēme ir LBS biedre, bet kopš 2000. gada ir LBS valdes locekle.

Vija Gēme uzskata, ka labākais, ko savulaik izdarīja Būvniecības departaments ir akceptētā būvniecības nacionālā programma. Programmā iesaistīja profesionāļus. Te tika aptverts viss, kas vajadzīgs nozarei, sākot ar izglītību, apmācību, ar likumdošanas attīstību, ar uzraudzības kontroli, ar uzņēmējdarbību, būvizstrādājumiem, ar zinātni, kas tobrīd jau bija pilnīgi aizmirsta. Diemžēl valstij neatradās mehānismi, lai programmu varētu attīstīt. „Ja būtu turpinājies iesāktais un ieplānotais, mēs nebūtu tādā situācijā, kā esam šodien. Mums vairs nav profesionāļu, pietrūkst darbaspēka, nav tālredzīgas prognozes kā attīstīt nozari un kas tai būtu vajadzīgs. Daudz kas attīstās pats no sevis,” atzīst Vija Gēme un turpina: „Neviens ierēdnis nevar būt gudrāks par to cilvēku, kas praksē izbauda kā strādā šī sistēma un ieviestie mehānismi. Mūsu lielākais ieguvums bija tas, ka uzklausījām profesionāļus - praktiķus. Mums nepiemita augstprātība, ka visu zinām. Centāmies saprast. Nekas jau nav ideāli, arī mēs kļūdījāmies, bet vienmēr bijām atvērti diskusijai un uzklausījām.” 

Būvniecības departaments kļuva stiprs. Kādam laikam traucēja. Tas nepatika. Kad mainījās valdība un vara, viss tika sadalīts un pārdalīts. Vija Gēme uzskata, ka toreizējā situācija ir pamācoša un to gadu skola saka: „Mūsu sabiedrībā nekad nevajag būt pārāk stipram, tādam, kas sevī sajūt spēku un nav viegli ietekmējams ar paviršiem vieglprātīgiem un pat nepareiziem lēmumiem.” Nelīdzēja nevienas sabiedriska organizācijas protesti par to, ka beidzot būvniecībā tiek sakārtoti „spēles noteikumi”, nelīdzēja ne ieteikumi, ne masveida protesta vēstules. Rezultāta nebija. Tas bija politisks lēmums.

 „Kāda loma nozares attīstībā ir Latvijas Būvinženieru savienībai un citām sabiedriskām organizācijām?”

„Mēs esam maza valsts un mums jāatrod kāda konsolidācija. Jāapvienojas ne tikai tad, kad ūdens smeļas mutē, kas arī ir būtiski, bet arī ikdienā jāmāk strādāt kopā. Tas, ka sadzīvojam un atzīstam kompromisus ir labi, bet vajag atrast formu, lai sabiedriskās organizācijas būtu nozīmīgs spēks valstī. To var tikai tad ja visi inženieri ir kopā. Ideāli, ja būvnieki, hidrotehniķi, enerģētiķi un visi pārējie, arī arhitekti būtu vienā brālībā. Viss tas saistīts ar būvniecību. Katrs specializējas savā jomā, bet lielās lietas risina kopā. Inženieriem ļoti nopietni jāuzrauga valsts sektors.”, saka Vija Gēme.

 Jātur roka uz pulsa, lai zina, vai profesionāļi pēc tam spēj pieņemtos lēmumus īstenot, vai nav kaut kas teorētisks radīts, lai lēmumi, jauni noteikumi nerada problēmas un mīnusus, jo tos nav pieņēmuši profesionāļi. Jāatrod sadarbības modelis ar profesionālo un valsts sektoru.”

Vijas Gēmes spēka avots ir atbalsts ģimenē. Viņai patīk dārzs un puķes.