Top jauni pamati būvniecības attīstībai. Kurš par?

Latvijas būvniecība jau pavisam drīz kļūs par pirmo Latvijas ekonomikas nozari, kas vienosies par jauniem nozares darbības pamatprincipiem. Būvniecības nozares ģenerālvienošanos, kas palīdzēs izskaust aplokšņu algas un sniegs vairākas priekšrocības uzņēmējiem, jau parakstījuši vairāk nekā 120 būvniecības uzņēmumu, kuru kopējais apgrozījums veido 519 miljonu eiro. Lai ģenerālvienošanās stātos spēkā, tā jāatbalsta tik daudz uzņēmumiem, lai to kopējais apgrozījums būtu 700 miljonu eiro.

Šī ir nozīmīgākā reforma būvniecības nozarē kopš neatkarības atjaunošanas, tā stiprinās Latvijas būvuzņēmēju konkurētspēju, mazinās ēnu ekonomiku un nodrošinās būvniecībā iesaistīto darbinieku tiesību aizsardzību. Vairāk nekā divu gadu laikā paveikti apjomīgi priekšdarbi, lai reformu sagatavotu, tagad tā jāīsteno. Tāpēc Latvijas Būvuzņēmēju partnerība (LBP) aizvien aicina būvniecības uzņēmumus atsaukties un parakstīt ģenerālvienošanos, kas faktiski paredz nozares attīstību kvalitatīvi jaunā līmenī.

Vienošanās par algu minimālo līmeni

Partnerības organizētajā forumā Godīga konkurence Latvijas būvniecībā 10. maijā izdevās patiešām varens starta šāviens ģenerālvienošanās parakstīšanas uzsākšanai – to parakstīja vairāk nekā 120 uzņēmumu, kuru pašu spēkiem veikto būvdarbu apmērs veido 519 miljonu eiro, kas ir 73% no nepieciešamā apmēra, lai ģenerālvienošanās stātos spēkā un būtu saistoša visai būvniecības nozarei. Koplīgumu parakstīja gan nozares līderi, gan vidēji un nelieli uzņēmumi, taču vienošanās kontekstā būtiskāka par uzņēmuma izmēru ir tā gatavība strādāt jaunajos apstākļos. Vispirms jau tas nozīmē darbiniekiem maksāt algu legāli, adekvāti novērtējot motivētu un pieredzējušu darbinieku ieguldījumu. Kopā ar nozares pārstāvjiem strādājot pie vienošanās projekta, esam ņēmuši vērā virkni ieteikumu, panākuši dažus kompromisus, taču pamatotu argumentu pret pašu vienošanās ideju patlaban nav...

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" jūnija numurā (Nr.62)*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Baiba Fromane,

Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja