Testēšanas rezultātu ieguve ceļu būvē paātrinās

Prasības Latvijas autoceļu kvalitātei arvien paaugstinās, un tas nozīmē, ka pieaug pieprasījums pēc dažāda veida ceļu būvmateriālu testēšanas. Patlaban valstī ir vairāk nekā desmit akreditētas ceļu laboratorijas, kas piedāvā būvmateriālu testēšanu gan laboratorijas apstākļos, gan izbraucot uz vietas objektā.

Ceļu būves uzņēmuma Binders Ceļu būvmateriālu laboratorijas vadītājs Edvards Pavlovskis uzsver, ka svarīgi ir nodrošināt plašu testēšanas metožu klāstu, kas jebkurā būvniecības stadijā ļauj iegūt uzticamu un precīzu informāciju gan par izmantoto materiālu kvalitāti, gan izbūvētās konstrukcijas atbilstību projekta prasībām. Nākamais – pasūtītājam būtisks ir rezultāta iegūšanas ātrums, ko iespējams sasniegt, izmantojot jaunākās paaudzes tehnoloģijas. Tāda, piemēram, ir deformācijas moduļa (nestspējas) un sablīvējuma koeficienta noteikšana ar statisko slogošanas plātni, kur izmanto mobilu iekārtu, kas izbūvētās kārtas nestspēju un sablīvējuma koeficientu ļauj noteikt 40 minūšu līdz vienas stundas laikā, un dienas laikā iespējams veikt 8–10 mērījumus. Iegūtais sablīvējuma koeficients un nestspējas vērtība norāda, vai esošā ceļa kārta ir izbūvēta atbilstošā kvalitāte, lai klātu nākamo kārtu, vai nepieciešams veikt papildu kārtas blīvēšanu, lai maksimālas slodzes gadījumā nesāktu veidoties deformācija.

Šīs metodes popularizēšanai šajā vasarā SIA Binders Ceļu būvmateriālu laboratorija rīkoja plašu starplaboratoriju mērījumu salīdzināšanu, kurā piedalījās 11 laboratorijas. Bija pārstāvētas gandrīz visas nozarē strādājošās vadošās laboratorijas, kas piedāvā konkrēto testēšanas metodi, tostarp VAS Latvijas Valsts ceļi Ceļu laboratorija. Uz autoceļa A3 remontdarbu norises vietā apmēram 60 metru garā posmā tika veikti mērījumi ar katras laboratorijas rīcībā esošajām mobilajām nestspējas testēšanas iekārtām un pēc tam salīdzināti rezultāti...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" oktobra numurā!*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Antra Veļķere

Foto: no SIA Binders arhīva