Tango dejo divi. Egils Dzelzītis, Latvijas Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas inženieru savienības valdes priekšsēdētājs

Egils Dzelzītis, Latvijas Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas inženieru savienības valdes priekšsēdētājs, RTU profesors, AS Lafipa valdes priekšsēdētājs. Šogad saņēmis Būvindustrijas lielo balvu par mūža ieguldījumu nozarē, ar kuru visu dzīvi ir uz tu. Tas ir kā tango divatā – Dzelzītis un kāds viņa kolēģis, students vai daudzie Latvijas siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģiju inženieri kā viens. 

Kas no automatizācijas iekārtām jums kā siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģiju guru pašam ir mājās?

Apkurei man ir visvienkāršākais variants – atmosfēras gāzes katls, vajadzētu automatizēt, bet strādā tāpat. Pats neesmu aizrāvies ar automatizāciju. Mēs jau domājam par vietām, kur ir tas lielais patēriņš: pilsētās, daudzīvokļu mājās. Domājam, kā samazināt kopējo patēriņu.

Kad sapratāt, ka siltuma, gāzes, ūdens un ventilācijas saldēšanas sistēmas ir jūsu virziens?

Ikvienam cilvēkam ir putni galvā. Ja kādam tie lido vienā virzienā – labi. Vissliktāk, ja cilvēks pats nezina, ko grib. Pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados bija slavens ANO ģenerālsekretārs Dāgs Hammaršelds, kurš, pildot darba pienākumus, gāja bojā lidmašīnas katastrofā Āfrikā. Viņš rakstīja dzejoļus, no kuriem viens bija par ceļu. Apmēram tā: ceļš tevi izvēlējās, tu atradi savu pielietojumu, ej un neraudi! Es gribēju studēt, būt elektromehāniķis uz kuģa, tāpēc iestājos Augstākajā jūrskolā Ļeņingradā. Ieskaitīja citā fakultātē, aizgāju, jo šķita, ka tas nav mans, tomēr esmu elektromehāniķis, tikai uz sauszemes.

Kanalizācija tomēr ir netīrs darbs, jāņemas, runājot tieši, pa mēsliem...

Nedomāju, ka kāds, kurš mācās par ārstu, sapņo kļūt par patologanatomu, bet ir piedāvājums, un viņš izvēlas šo darbu. Kanalizācijā patlaban ir stipri tehnoloģisks darbs, notekūdeņi ir attīrīti. Nav vairs jāmīcās pa mēsliem. Labi, teiksim, netīrie darbi ir, bet tie ir vajadzīgi. Bez mazmājiņas neizdzīvosi.

Pats labojat savu mazmājiņu?

Vīri ar cisternu atbrauc un izsūc. Kas tur daudz lūzīs. Ir skalojamā kaste, viens no tehnikas brīnumiem, patentēta jau pirms 150 gadiem, nekas daudz tur nav mainījies.

Ja tik vienkārši, kāpēc siltuma, gāzes un ūdens inženieri ir labāk apmaksāto profesiju topā Latvijā?

Enerģētikai ir liela nozīme. Tā ir finansiāli nozīmīga joma. ASV prezidents Obama teica, ka valstij, kas netiek galā ar enerģijas bilanci, nav nākotnes. Enerģija jāplāno, jāuzskaita, par to jāmaksā. Skaidrs, ka cilvēki, kuri ar to nodarbojas, labi pelna.

Visā latviešu santehniķi var pārspēt visā pasaulē slavenos poļu santehniķus?

Latviešiem vēl jāiegūst savs vārds...

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" jūnija numurā (Nr.62)*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Andris Pētersons

Foto: Reinis Oliņš un no Būvinženiera arhīva