Siltināšanas sistēmas izvēle ilgtspējīgam rezultātam

Palielinoties valsts atbalstam ēku renovācijām, daudzi iedzīvotāji apsver šāda soļa nepieciešamību. Parasti mājokļu īpašnieki daudz uzmanības pievērš energoefektivitātei un ēkas vizuālajam izskatam, diemžēl novārtā paliek faktori, kas saistīti ar siltināšanas sistēmas ilgmūžību un ekspluatācijas izdevumiem. Kam būtu jāpievērš uzmanība, izvēloties ārējo norobežojošo konstrukciju sistēmas vai to komponentes, un kā atrast sev piemērotāko ārējās siltināšanas kompozītu sistēmu jeb ETICS(External Thermal Insulation Composite System), skaidro CaparolETICSproduktu grupas vadītājs Aleksandrs Pankovecs.

ETICSgrupā ir dažādas siltināšanas sistēmas un jauni kompozītmateriāli, kas patērētājiem nozīmē arvien lielāku energoefektivitāti. Taču arī būvniecībā, līdzīgi kā daudzās jomās, periodiski mainās modes tendences, kas būvniekiem un ēku īpašniekiem prasa dziļākas zināšanas par dažādu materiālu savstarpējo mijiedarbību, ņemot vērā katra materiāla fizikālās īpašības. Piemēram, pat ēkas krāsas sastāva un toņa fizikālā nesaderība ar citiem siltināšanā izmantotajiem materiāliem var provocēt pāragrus bojājumus dziļākajos siltinājuma slāņos un līdz ar to būtisku energoefektivitātes zudumu un neplānotus ekspluatācijas izdevumus.

Siltināšanai produkti ar pārbaudītu savietojamību 

Renovētas ēkas ilgtspēja sākas ar brīdi, kad pasūtītājs un projektētājs izvēlas ēku ārējās siltināšanas kompozīta sistēmu un tās galvenās komponentes.Tirgū pieejams ievērojams siltināšanas sistēmu komponenšu klāsts, kas atbilst dažādām tehniskajām specifikācijām. Lai izvēlotos atbilstošāko, uzmanība jāpievērš vairākiem aspektiem. 

Pirmkārt, nepieciešams apzināties, ka ēkas siltināšanas gadījumā nav ieteicams pašam veidot sistēmu no dažādu piegādātāju produktiem. Šajā gadījumā, ja ekspluatācijas laikā radīsies defekti, neviens no piegādātājiem neuzņemsies atbildību. Dažādu ražotāju produkti netiek testēti kā kopums vai sistēma, netiek pārbaudīta to savietojamība. Līdz ar to defekti var rasties nevis ārējas ietekmes vai produktu kvalitātes, bet gan produktu nesavietojamības dēļ. 

Otrkārt, izvēloties renovācijas risinājumus, uzmanība noteikti jāpievērš tam, vai materiāli atbilst standartizētām tehniskajām prasībām un vai tie ir izmantojami siltināšanas sistēmas ietvaros. Ražotāja pienākums ir uzrādīt ekspluatācijas īpašību deklarāciju, kurā atspoguļoti sistēmas elementi un deklarētas to tehniskās īpašības...

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" jūnija numurā (Nr.62)*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

 

Daiga Zemīte

Foto: no Caporolarhīva