Saieta nams – baznīca un sporta zāle

Tuvu Rīgas vēsturiskajam centram – Lāčplēša ielā – tapis Saieta nams – mormoņu baznīca, ko projektēja SIA Sestais Stils un būvēja SIA Merks. Kā pasūtītājs atrada gan projektētājus, gan būvētājus un kā šajā samērā sarežģītajā vietā izdevās īstenot pasūtītāja nodibinājuma COP Latvija ieceri, žurnālam Būvinženieris stāsta arhitekte Ina Kuļikovska un projektu vadītājs Valdis Silnieks.

Ilgais ceļš… līdz Lāčplēša ielai

Pasūtītājs no Amerikas krietnu laiku meklēja zemes gabalu un arī arhitektus, paralēli interesējās par būvniekiem. Šo darbu veica pārstāvji no mormoņu reģionālā centra Maskavā. Pirmo informāciju viņi atrada mājaslapās. Izvēle bija jāveic starp sešiem arhitektu birojiem. Pasūtītāju pārstāvja delegācija no Maskavas vairāku cilvēku sastāvā iepazinās ar šiem birojiem un pastāstīja par mormoņu ideju. Sestā stila birojā delegācija ieradās jau pirms došanās uz lidostu un parādīja pirmo skici. «Teicām: pagaidiet, jums ir perimetrālais zemes gabals, bet māja ielikta vidū. Tā nedrīkstēsiet celt. Viņi saskatījās un brīnījās – rādījām visiem arhitektu birojiem, bet neviens neteica, ka tā nevarēs. Piebildu: jums jāpiemērojas tam zemes gabalam, ja jūs to patiešām taisāties pirkt,» atceras Ina Kuļikovska. Pēc tam pasūtītājs aicināja trīs arhitektu birojus ar skicēm piedalīties konkursā. Tā kā apkaimē bija daudz ķieģeļu māju, Sestais stils radīja mūsdienīgu ķieģeļu ēku, kas tika atzīta par labāko. 

Maskaviešiem bija jāuzrauga nama būvniecība. Viņi atsūtīja fotogrāfijas, kādi ir saieta nami pasaulē, un paziņoja: «Mēs katru dienu nododam vienu māju pasaulē, un mums vajag, lai tās ir ļoti racionālas, vienkāršas, ilglaicīgas un viegli kopjamas.» Latvijas arhitekti atbildēja... Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" februāra numurā*!

 

*Žurnālu “Būvinženieris” var iegādāties LBS birojā, Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Mārīte Šperberga

Foto: no SIA Merks arhīva