Pirmā e-būvatļauja izsniegta daudzdzīvokļu mājas jaunbūvei

Būvniecības informācijas sistēmā 2018.gada 19.decembrī izsniegta pirmā e-būvatļauja, informē Būvniecības valsts kontroles biroja (BVKB) sabiedrisko attiecību speciāliste Egita Diure. Pirmā e-būvatļauja izsniegta Stopiņu novada būvvaldē uzņēmuma “Bonava Latvija” daudzstāvu daudzdzīvokļu ēkas jaunbūvei Dreiliņos.

Dreilinga māju projekta e-būvatļaujas saskaņošana ritējusi no 2018.gada 16.augusta līdz 19.decembrim. Būvniecības ieceres un būvprojekta saskaņošanas process ir pilnībā noticis digitālā vidē. Tāda iespēja Latvijā darbojas no šī gada vidus, tomēr, kaut arī elektroniskā vidē darbojas daudzi būvniecības procesa dalībnieki un ir iesniegti vairāki iesniegumi, šis ir pirmais gadījums, kad dokumentu aprite ir sākta un pabeigta e-vidē un būvnieks nekavējoties var sākt darbus būvlaukumā, skaidro Diure.

Tā kā saskaņošanas procesā ir bijusi termiņa iesaldēšana, jo no dokumentu iesniedzēja bija nepieciešama papildu informācija, faktiskais būvatļaujas saņemšanas laiks bija 77 dienas. Tas ir daudz augstāks rādītājs nekā līdz šim vidēji, kad dokumentu saskaņošana notika papīra formātā. Saskaņā ar Pasaules Bankas Doing Business reitingu Latvijā vidēji ir nepieciešamas 192 dienas būvprojekta saskaņošanai.

BVKB direktore Svetlana Mjakuškina pauž: “Nodrošinot būvniecības procesa dokumentu reģistrēšanu un pārvaldību e-vidē, būvniecības ierosinātājam ievērojami samazinās dokumentu saskaņošanai patērētais laiks. Līdz ar to ir svarīgi pilnībā pāriet uz elektronisku dokumentu apriti. Grozījumi Būvniecības likumā pieliks punktu duālai sistēmai papīra un elektroniskā formātā, nodrošinot sabiedrību ar caurspīdīgāku, ātrāku, un ērtāku būvniecības procesa pārvaldību.”

Uzņēmuma “Bonava Latvija” valdes priekšsēdētājs Mareks Kļaviņš saka: “Esam gandarīti būt celmlauži nozarē, un cerams, mums sekos citi attīstītāji. Pirmo digitālo būvatļauju esam saņēmuši savam vērienīgākajam dzīvojamo māju projektam ‘’Dreilinga mājas’’. Tas būs 16 daudzdzīvokļu namu kvartāls pie Rīgas robežas Stopiņu novadā, kurā investēsim 40 miljonus eiro un atjaunosim dzīvojamo fondu, radot mājvietas 2000 cilvēkiem. Būvniecības procesa digitalizācija ļauj mazināt laiku no ieceres līdz projekta nodošanai, efektivizēt cilvēkresursu un finanšu izmantojumu. Rezultātā ieguvējs ir mājokļa īpašnieks.”

“Būvniecības informācijas sistēma ir ienesusi izmaiņas būvvaldes ikdienas darbā. Kopumā sistēmu vērtējam pozitīvi, tajā ir pieejami ievērojami valsts informācijas sistēmu dati, kas atvieglo mūsu darbu. Ir nepieciešami uzlabojumi, sadarbojoties sistēmas uzturētājam, izstrādātājiem, kā arī būvvaldēm un citiem lietotājiem,“ stāsta Stopiņu novada būvvaldes vadītāja Laila Kundziņa.