Moduļu bērnudārzs Ķegumā

Līdz ar jaunā mācību gada sākumu, Ķeguma novada pirmskolas izglītības iestādē Gaismiņa pieejama jauna vienstāva piebūve – rūpnieciski izgatavotu moduļu ēka 1050 kvadrātmetru platībā.

Jaunā ēka kā piebūve pie esošā bērnudārza būvēta no pārvietojamiem karkasa moduļiem ar piesaisti esošās ēkas inženiertīkliem. Tajā izvietotas četras grupu telpas dažāda vecuma bērniem, nodarbību un pasākumu zāle 140 kvadrātmetru platībā ar atsevišķu noliktavu aprīkojumam un rekvizītiem, logopēda kabinets un silto smilšu terapijas telpa. Jauno piebūvi ar esošo ēku savieno gaitenis pirmā stāva līmenī.

Labi pasūtītājam, labi nozarei 

Pasūtītāja pārstāvis objekta būvuzraugs Uldis Šulcs stāsta, ka moduļu tipa ēkas Latvijā pagaidām vēl netiek plaši izmantotas, tomēr šo tradīciju būtu vēlams mainīt. «Jau ilgstoši Latvijas būvniecības nozarei tiek norādīts uz lielāka darba ražīguma nepieciešamību, jo mēs krietni atpaliekam no ārzemju kolēģiem. Izmantojot moduļu tipa ēkas, iespējams paātrināt būvniecības procesu un iegūt labu rezultātu. Ja skatās vēsturiski, sākotnēji Ķeguma novada dome bērnudārzu bija plānojusi paplašināt, būvējot tradicionālu dzelzsbetona ēku divos stāvos divām grupām. Lai tādu ēku uzbūvētu, celtniekiem būtu nepieciešams vismaz pusotrs  gads. Tagad no moduļiem saliekamas karkasa ēkas būvniecība prasīja piecus mēnešus. Visu iesaistīto rīcība bija saskaņota, jo pretējā gadījumā būtu grūti iegūt labu rezultātu,» skaidro U. Šulcs. 

Būvē uz skrūvpāļiem 

Ģenerāluzņēmēja SIA BūvaltsRvaldes loceklis Pēteris Ozols stāsta, ka bērnudārza piebūves projektēšanas darbi tika uzsākti decembrī, būvatļauja saņemta martā. Tā kā tajā brīdī būvdarbus vēl nevarēja uzsākt sasalušās zemes dēļ, sākotnēji tika demontētasesošās grupu āra nojumes. Aprīlī būvnieki lika pamatus – skrūvpāļus. «Skrūvpāļi ir izplatītākais moduļu ēku pamatu veids, tām parasti neizmanto dzelzsbetona pamatus, turklāt šajā gadījumā skrūvpāļi bija arī vispiemērotākais risinājums konkrētajam grunts sastāvam,» skaidro bērnudārza projektēšanas un būvniecības projekta vadītājs un būvuzņēmuma SIA Installexvaldes loceklis Aivars Ozoliņš...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" oktobra numurā.

Žurnālu "Būvinženieris" varat abonēt www.buvinzenieriem.lv vai Latvijas pasta nodaļās, savukārt žurnālu iegādāties varat Preses servisa tirdzniecības vietās: http://www3.presesserviss.lv/buvinzenieris/

 

Daiga Zemīte

Foto: no Būvalts R un Installex arhīva