Meklējam un atrodam energoefektivitāti

Mārīte Šperberga

Foto: Jānis Grava, Mārīte Šperberga

 

Ekonomikas ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un žurnāls Būvinženieris jau astoto gadu organizēja konkursu Energoefektīvākā ēka Latvijā 2018. Tas notiek informatīvās kampaņas Dzīvo siltākietvaros. 

«Mēs tagad zinām, ka var dzīvot arī labāk,» iztīrījuši un sakārtojuši pagrabus, sakopuši savas ēkas, lepojas atjaunoto namu iedzīvotāji, daudzdzīvokļu namu dzīvokļu īpašnieki. Māja pēc mājas dažādās Latvijas vietās kļūst ne vien skaistākas, bet arī mājīgākas, komfortablākas. Aizvien retāk dzird sakām: «Man neko nevajag», «Negribu», «Man tāpat ir labi». Kaimiņš kaimiņam parāda, ka patiešām var dzīvot labāk, ka labais vairo labo. Aizvien vairāk cilvēku visos Latvijas novados saka: «Es dzīvoju energoefektīvā mājā.» Konkurss Energoefektīvākā ēkair tāds gluži vai labo piemēru un paraugu katalogs, kurā var smelties idejas, dalīties pieredzē un saprast, kas jādara, lai tiešām varētu dzīvot labākos apstākļos nekā līdz šim.

Pieteikumus konkursam katru gadu var iesniegt piecās kategorijās: energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka; daudzdzīvokļu ēka – jaunbūve; sabiedriskā ēka; vienģimenes ēka; industriālā ēka.

Daudzi interesenti šogad atdūrās pret noteikumu «pilna apkures sezona», jo vēlējās konkursam pieteikt ēkas, kas uzbūvētas nesen vai tikko atjaunotas. Daļa, skatot savus rādītājus, teica: «Mums vēl jāiemācās dzīvot jaunajos apstākļos un pareizi ekspluatēt iekārtas, nākamgad piedalīsimies.»

Pēc šāgada četrpadsmit pieteikumu saņemšanas sākās žūrijas darbs. Visdažādākie speciālisti katrs savā jomā pētīja, rēķināja, uzdeva jautājumus ēku īpašniekiem un apsaimniekotājiem.

 

Tikpat kā dienasgrāmata

Pirmdiena, 4. jūnijs.Konkursa žūrija apmeklēja namu Katoļu ielā 17, Jelgavā,atjaunotās daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas Liepājā: Bāriņu ielā 8/10, Klaipēdas ielā 70, Klaipēdas ielā 126, kā arī sabiedrisko ēku Ventspilī, Jūras ielā 34. 

Tagad jelgavnieki lepojas, ka ietaupījums sasniedzis 70%. Pirms atjaunot ēku, 60% iedzīvotāju no 120 dzīvokļiem (ēkas kopējā platība ir 5909,7 m2, bet apkurināmā platība – 5325,7 m2 )bija par pārmaiņām. Bet, kā jau katrā namā, bija arī sīvi pretinieki. Negribas neērtības, kas saistītas ar būvdarbiem. Taču visbiežāk tieši lielākie protestētāji vēlāk ir pateicīgi. Piemēram, kāda kundze ieradās pie apsaimniekotāja ar konfekšu kārbu un teica: «Paldies, ka mani piespiedāt!»

Konkursa pirmajā gadā, žūrijai ierodoties Liepājā, Klaipēdas ielā bija tikai viena atjaunota māja, tagad palikusi pēdējā atjaunojamā. Nākamgad viss kvartāls būs sakopts. Pēc ēku atjaunošanas liepājniekiem izdodas ietaupīt pat vairāk, nekā bija prognozējis energoauditors – 45% vietā 72%...

 

Visu rakstu lasiet žurnāla “Būvinženieris” (Nr.63) 2018.gada augusta numurā.

Žurnālu "Būvinženieris" varat abonēt www.buvinzenieriem.lv vai Latvijas pasta nodaļās, savukārt  žurnālu  iegādāties varat Preses servisa tirdzniecības vietās: http://www3.presesserviss.lv/buvinzenieris/