Māja sākas ar pamatiem

Daiga Zemīte

Foto: Finnfoam arhīvs

Lai gan vārdu «pamati» no būvniecības pārņēmušas itin visas nozares dažādās jomās, katram procesam par svarīgāko uzskatot tieši pamatus, pati būvniecība ēkas pamatu segmentu mazliet atstājusi novārtā. 

«Ēkai pamati ir vissvarīgākā konstrukcija, jo, ja šī mājas daļa nav pareizi un kvalitatīvi izbūvēta un nosiltināta, pasūtītājs ir izdevis naudu, bet gaidīto rezultātu nav saņēmis. Neveiksmīgi izvēlēti vai slikti izbūvēti pamati nozīmē būves deformāciju, rezultātā parādās plaisas fasādē vai pat jumta konstrukciju deformācijaun pārrāvumi siltumizolācijā. Tajā pašā laikā jāpiekrīt, ka dažādi būvnormatīvi, piemēram, pat ETAG, vairāk rūpējas par fasādēm, nevis pamatiem,» stāsta Somijas siltumizolācijas materiālu ražotāja Finnfoampārstāvis Latvijā Artis Gaujers. 

Būvējot pamatus, ļoti svarīgas ir divas lietas: ģeotehniskā izpēte, kas, atklājot grunts veidu, ļauj izvēlēties piemērotāko pamatu veidu, un cilvēka faktors būvniecībā vai tāda risinājuma izvēle, kurā minimizēta cilvēka faktora radītās kļūdas iespējamība. A. Gaujers uzsver pasīvās mājas filozofisko konceptu, kas akcentē zemu energopatēriņu, līdz ar to mazākus apkures rēķinus, izmantojot norobežojošās konstrukcijas, kā arī būvniecības procesu bez kļūdām. 

Jāsāk ar ģeoloģisko izpēti 

Latvijā tiek izmantoti trīs veidu pamati: pāļu jeb stabveida pamati populārāki ir publiskām un industriālām būvēm ar lielu slodzi uz pamatnes; privātmāju sektorā biežāk izmanto lentveida un plātņu pamatus. Būvējot ēku, jebkurā gadījumā process jāsāk ar ģeoloģisko izpēti; tā nepieciešama arī tad, ja māju būvē uz vecajiem pamatiem.

Lentveida pamati 

Privātmāju sektorā populārākie ir lentveida pamati – dzelzsbetona konstrukcija pa visu mājas perimetru. To izbūves tehnoloģija ir relatīvi vienkārša, salīdzinot ar stabveida un plātņveida pamatiem. Tomēr šie pamati prasa lielu darba ieguldījumu un lielu materiālu patēriņu. Pēc pašu pamatu izbūves tie vēl jāsiltina, un perimetra iekšienē jāveido grīda, kas arī vēl papildus jāsiltina. 

Uzmanieties no kļūdām 

Riskus lentveida pamatiem rada kļūdas siltināšanas procesā...

 

Visu rakstu lasiet žurnāla “Būvinženieris” (Nr.63) 2018.gada augusta numurā.

Žurnālu "Būvinženieris" varat abonēt www.buvinzenieriem.lv vai Latvijas pasta nodaļās, savukārt  žurnālu  iegādāties varat Preses servisa tirdzniecības vietās: http://www3.presesserviss.lv/buvinzenieris/