Krimūnu pagasts ieguvis inovatīvos risinājumos konstruētu dabīga koka estrādi ar retro dizainu

Dobeles novada Krimūnu pagastā tapusi jauna brīvdabas estrāde, kas uzbūvēta no liekti līmēta koka konstrukciju elementiem un apvieno sevī pagātnes un nākotnes vērtības - romantisku retro dizainu ar modernu un inovatīvu kokapstrādes tehnoloģiju pielietojumu tradicionālam un nezūdošas vērtības materiālam - kokam.

Lai uzbūvētu tādu neparastas konstrukcijas estrādi, kurai turklāt ir samērīgas izmaksas, tās detaļu izstrādē piedalījies lielizmēra koksnes konstrukciju zinātniskās pētniecības centrs SIA "IKTK". 

Brīvdabas estrādes izbūves pasūtītājs ir Dobeles novada pašvaldība, un faktiskais būvdarbu veicējs bija SIA "Igate Būve", kas ar lētāko līgumcenu uzvarēja iepirkumā "Brīvdabas estrādes izbūve Krimūnu pagastā, Dobeles novadā".

Meža un koksnes produktu pētniecības institūta (MeKA) direktors Andrejs Domkins komentēja, ka objekts ir interesants gan ar savu retro jeb "vintage" arhitektonisko risinājumu, gan ar to kā no līmētās koksnes konstrukcijām to var ātri izveidot. Konstrukcijā praktiski nav divu vienādu liekto elementu, tas bija liels izaicinājums izgatavotājiem un montētājiem, bet šeit vēlreiz varēja pārliecināties, ka līmēta koksne ir īstais materiāls sarežģītu konstrukciju radīšanai. Praktiski jebkuru salāgojumu var veikt arī pašā montāžas procesā. 

SIA "Igate Būve" pārstāvis un Krimūnu estrādes būvniecības vadītājs Jānis Kuļikovskis pastāstīja, ka šāda veida koka konstrukciju projekts Latvijas būvniecībā ir unikāls, un tā realizācija nebūtu iespējama bez rūpniecisko pētījumu centra SIA "IKTK" risinājumiem.

Būvnieks iesaka šo estrādi apmeklēt arī citu novadu un pagastu vadītājiem, kultūras un sabiedriskās dzīves organizatoriem, jo tā demonstrē lielisku, vienlaikus tradicionālu un modernu, kā arī tehnoloģiski inovatīvu risinājumu. Būtiski arī tas, ka, ņemot vērā citviet pagastos izbūvēto estrāžu izmaksas, tās bijušas ap 150 līdz 200 tūkstošu eiro vai vairāk, savukārt šāda estrāde izmaksu ziņā ir racionālāka izvēle. "Tas ir atjautīgs un laikmetīgs risinājums mazāk apdzīvotai vietai, kur nav nepieciešamības pēc milzīgas "gadsimta būves"," secināja Kuļikovskis.

Jaunās Krimūnu pagasta brīvdabas estrādes atklāšanas pasākumu Dobeles novada pašvaldība rīkos piektdien, 28.jūlijā, pulksten 19, kad iecerēts iepriecināt arī vietējos iedzīvotājus un novadniekus. Plānots, ka atklāšanā piedalīsies novada un pagasta vadības pārstāvji, būvnieki un citi.

Pēc iepriekš veiktā iepirkuma trīs pretendentu konkursā estrādes būvniecības līgumcena bija 97 469 eiro, un tās izbūve ir saistīta ar Eiropas Lauksaimniecības Fonda lauku attīstībai (ELFLA) finansētu projektu.

Iepriekš SIA "IKTK" tapušas daudzas konstrukcijas neparastajam koka gājēju tiltam, kas tika uzbūvēts Tērvetes dabas parka teritorijā virs autoceļa Bauska–Dobele. 87 metrus garais koka tilts 2015.gadā saņēma Latvijas Būvniecības Gada balvu. Tilts savieno Tērvetes dabas parka administratīvo ēku ar stāvlaukumu otrpus šosejai un pats par sevi kalpo kā tūrisma objekts.

Rūpniecisko pētījuma centrs SIA "IKTK", kura nosaukums atšifrējams kā "Inovācijas koka tiltos un konstrukcijās", savu darbību sāka 2015.gadā. 2011.gadā dibinātās SIA "IKTK" īpašnieki ir SIA "Marko KEA" (76%), Rīgas Tehniskā universitāte (20%) un SIA "Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts" (4%), liecina "firmas.lv" informācija.