Koka konstukcijas ventilācijas torņi

Zviedrijas galvaspilsētā Stokholmā pēdējos gados notiek aktīva būvniecībā. Tiek celtas dzīvokļu ēkas un pat veidoti dzīvojamie rajoni, apbūvējot rūpnieciskās un bijušās ostas teritorijas. Tāpat tiek attīstīta pilsētas infrasturktūra, piemēram, vairāku joslu maģistrāles un pazemes brauktuves. Tālāk aprakstītais ventilācijas tornis tapis pazemes transporta maģistrāles Norra länkenvajadzībām.

Norra länken(angļu valodāThe Northern Link)ir transporta ziemeļu savienojuma nosaukums zviedru valodā. Šī maģistrāle ir daļa no Eiropas ceļa E20 un arī posms no nepabeigtā Stokholmas apkārtceļa jeb Stockholms ringled.Kopējais Norra länkengarums ir pieci kilometri, no kuriem četri kilometri ir pazemes ceļš. Izveidot apkārtceļu pilsētai un atbrīvot centru no pieaugošas transporta plūsmas bijis politisks lēmums, tomēr konkrētā posma izbūve konfliktēja ar Karaliskā nacionālā parka (Kungliga nationalstadsparken) aizsardzības likumu. Tā nu maģistrāles tuneļu būvniecību uz laiku pārtrauca, tomēr vēlāk tā turpinājās un tika pabeigta 2014. gadā. Turklāt klintīs izkaltais tunelis papildināts ne vien ar koka ventilācijas torņiem, bet arī vairākām citām inovācijām, piemēram, septiņu sekunžu mākslas darbiem.

 

Ventilācijas tornis no koka

Pirms tehnisko parametru un torņa būvniecības apraksta pavisam īss skaidrojums, kāpēc tas būvēts no koka. Pirmkārt, tā bija konkrētā apgabala pašvaldības un Karaliskā nacionālā parka apsaimniekotājuprasība. Torņi atrodas Stokholmas Karaliskā parka teritorijā, tāpēc pat infrastruktūras būvei bija iespēja izvirzīt šādu noteikumu būvmateriāla izvēlē. Torņa siluetam un konstrukcijai savukārt bija papildu uzdevums gaumīgi bagātināt parka ainavu un iekļauties apbūves un dabas kopskatā. 

Otrkārt, koka izmantošana infrastruktūras būvniecībā bija iespējama tāpēc, ka kopš 1994. gada Zviedrijā ir izmainīts ugunsdrošības normatīvs. Tas neierobežo koka būvju augstumu un funkcijas, bet pieprasa aprēķinus un pierādījumus (performance based building design) būves ugunsdrošībai un citiem parametriem...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" oktobra numurā.

Žurnālu "Būvinženieris" varat abonēt www.buvinzenieriem.lv vai Latvijas pasta nodaļās, savukārt žurnālu iegādāties varat Preses servisa tirdzniecības vietās: http://www3.presesserviss.lv/buvinzenieris/

 

Antra Viļuma, Mag. arch

Publicitātes foto