Ilgtspējīgas būvniecības process Akropolē

Pēc BREEAM kritērijiem Rīgā top tirdzniecības centrs Akropole, jau būvniecības gaitā taupot resursus, saudzējot vidi, cienot darbiniekus un kaimiņus.

Neliels papildu ieguldījums ar zaļās būvniecības standartiem nozīmē finanšu ieguvumu, ir pārliecināts BREEAM starptautiskais eksperts Evalds Savickis no Lietuvas, ilgtspējīgas būvniecības sistēmu BREEAM un LEED konsultants un Lietuvas Zaļo būvju padomes biedrs.

Drošība un ērtības

Attīstītāji lepojas, ka Akropole ir pirmais tirdzniecības centrs Latvijā, kas tiek būvēts saskaņā ar BREEAM standartiem. Būvinženieris jau aprakstījis biroju ēku Sporta ielā 11, kas arī tapa pēc BREEAM kritērijiem. Intervijā Būvinženierim Savickis skaidro: pasaulē izplatītākās zaļās būvniecības sistēmas BREEAM un LEED daudz neatšķiras. Pirmā tapusi Anglijā un atbilst Eiropas standartiem, otro plašāk izmanto Amerikā, taču metodes un kritēriji ir ļoti līdzīgi. Izvēle atkarīga no investora.

Savickis kā neatkarīgais auditors novērtē būvniecības gaitu vairākas reizes mēnesī, lai tā ritētu saskaņā ar BREEAM. Ikdienā objektā standartus palīdz uzturēt eksperte Aļona Purvlīce no kompānijas Vesta Consulting. Izrādot Būvinženierim objekta vietu, eksperti uzsver nelielās atšķirības, kuru mērķis ir padarīt apstākļus darbiniekiem drošākus un ērtākus, procesu vadīt atklātāk attiecībā pret sabiedrību.

Būvlaukuma vadības telpās var nonākt pa platu, ērtu betona celiņu, lai te varētu iekļūt arī cilvēki ar īpašām vajadzībām. Pastkastītē pie vārtiem savu jautājumu vai ieteikumu var atstāt ikviens. Iesniegumi tiek reģistrēti, un nosūtītas atbildes. Par būvdarbu sākumu un iespējamām neērtībām ar vēstulēm paziņots visiem apkārtējo namu iemītniekiem. Ap būvlaukumu ir blīvs žogs, lai pēc iespējas vairāk aizturētu putekļus, celtnieki ievēro trokšņu ierobežojumus vakara stundās un brīvdienās.

Objektā tiek identificēts katrs darbinieks un apmeklētājs. Drošības instrukcijas ir latviešu, krievu un angļu valodā. Būvnieku birojos, dalītajā sanitārajā mezglā un dušās apkuri regulē pēc vajadzības. Pārvietojamo saules kolektoru ražoto atjaunojamo enerģiju izmanto, piemēram, mobilo ierīču uzlādei un biroja vajadzībām.

Taupība ikdienā

Daudz uzmanības būvniecības procesā pievērš iespējami mazākai ietekmei uz vidi. Būvlaukumu apgaismo ar LED gaismekļiem ļoti precīzā amplitūdā, lai lieki netērētu enerģiju un netraucētu kaimiņus. Te stingri uzskaita elektrības un ūdens patēriņu, aprēķina katras transporta vienības CO2 izmešus. Atkritumus šķiro, vien 5% nododot apglabāšanai un 35% izmantojot atkārtoti. Būvnieku birojā izlikti dati par resursu patēriņu un ietaupījumu. Savickis skaidro, ka patēriņa un ietaupījuma mērķi noteikti pēc iepriekšējos projektos gūtās pieredzes, uzlabojot tos saskaņā ar vietējo praksi.

Teritorijā noņemto augsni izmanto atkārtoti, tiek izvēlēti materiāli ar ekoloģiskajiem sertifikātiem, priekšroku dodot Latvijā ražotajiem. Prasības ir noformulētas jau iepirkumā, ilgtspējīgo standartu speciālistam strādājot kopā ar attīstītājiem un projekta autoriem no idejas izpildes pirmsākuma līdz noslēgumam, skaidro Savickis. Mērķis ir objekts ar veselīgu vidi no augstas kvalitātes materiāliem, atklāts un efektīvs būvniecības process, ko nodrošina ar divkāršu kontroli...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" oktobra numurā!*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Antra Ērgle

Foto: Sarmīte Livdāne