“Ideju konkurss Master Plan 2030” – labākas idejas Tallinas ostas renovācijai

2016. gadā Tallinas osta tika izsludināts ideju konkurss Master Plan 2030, lai izveidotu ģenerālplānu, kura mērķis ir padarīt ostu funkcionālāku, ērtāku un pievilcīgāku iedzīvotājiem, kā arī rast vienotu risinājumu, kas veidos pamatu nekustamā īpašuma attīstībai ostas teritorijā un apvienotu pilsētas un sabiedriskās teritorijas ar ostas funkcijām. Ideju konkurss izraisīja interesi gan Igaunijas, gan starptautisko arhitektūras biroju vidū, pavisam konkursam tika iesniegti 30 projektu pieteikumi no 15 dažādu valstu arhitektūras birojiem.

 

Konkurss norisinājās vairākos posmos. Pirmajā posmā tika izvēlēti seši dalībnieki, kuru uzdevums bija iepazīstināt ar savu kopējo redzējumu par ostas teritorijas nākotni. Otrais posms noslēdzās 2017. gadā sākumā, par tā finālistiem kļuva - Kavakava arhitektuuribüroo, Zaha Hadid Architects un Alver Arhitektid, ar tiem tika turpināts detalizētāks darbs.

29. augustā konkurss noslēdzās, no trim finālistiem par uzvarētāju tika pasludināts Zaha Hadid Architects, sadarbībā ar reģionālo arhitektūras biroju no Latvijas REM PRO, kā arī konsultantu pilsētu plānošanas jomā Tyrens UK. Aiz starptautiskā arhitektu biroja Zaha Hadid Architects muguras ir tādi darbi, kā itāļu Salerno Maritime Terminal, Bilbao Zorrozaure Port Spānijā, beļģu Antwerpen Port House, Shanghai Sky SOHO Ķīnā un Singapūras One North Masterplan.

Žūrija nosauca šo projektu par pašu labāko konkursa darbu un uzsvēra, ka arhitektiem izdevies vienlaikus ņemt vērā vairākus aspektus: projekta realizācijas iespēju apkārtējās vides apstākļos, praktiskumu, harmonisku pilsētas telpas uz ostas teritorijas apvienojumu un svaigu nestandarta dizainu.

Visa teritorijas apbūve ir plānota 4 posmos. Līdztekus prāmju terminālim un apkalpošanas zonai, tiks būvēts parks, trošu ceļa stacija, viesnīca, biroji un dzīvojamie kvartāli.

Līdz gada beigām, Zaha Hadid Architects kopā ar saviem partneriem, pabeigs projekta Mаster Plan 2030 izstrādi, un uzsāks tā realizāciju. 

10.-11. oktobrī notiks “Atklātais piejūras pilsētas forums “Vecpilsētas Osta””, kuru organizē Igaunijas Arhitektūras centrs sadarbībā ar Tallinas ostu un Tallinas pilsētas plānošanas biroju. Foruma ietvaros notiks Zaha Hadid Architects projekta pilna mēroga prezentācija, tiks organizētas ekspertu un arhitektu publiskas uzstāšanās, kā arī diskusijas.