Guļbūve Kalifornijā

Šogad jūnijā (56. numurs) Būvinženierī publicējām sarunu ar inženieri no Kalifornijas Gunāru Reini. Darba specifikas dēļ viņš kopā ar ģimeni dzīvojis dažādās pasaules zemēs, līdz sajutis vajadzību pēc ģimenes mājas, kur atpūsties no klejojumiem un sajusties kā latvietim Amerikā.

Inženiera ģimenes māja Sanfrancisko dārzu rajonā ir divu tradicionālu būvniecības metožu apvienojums. Pirmais stāvs ir tipiska amerikāņu statņu būve, bet otrais un trešais stāvs celti pēc somu guļbūves parauga. Amerikā nav populāras guļbūves kā ģimenes mājas, reizēm šādi būvē brīvdienu mājas. Reti arī gadās redzēt ēku, ko saimnieks cēlis pats savām rokām. Bet tāda nu laikam ir latvieša daba, lai kur viņš arī atrastos. Guļbūves sienas veidotas bez naglām, skrūvēm vai citiem stiprinājumiem, Gunārs pats arī veicis vairākas svarīgas izmaiņas projektā, piešķirot ēkai izteiktāku raksturu.

Kāda bija ēkas būvniecības gaita?

Doma par ģimenes māju mums radās, kad Sanfrancisko apkārtnē 70. gados būvēja ātrgaitas dzelzceļa līniju. Meitas tajā laikā studēja, manas darbavietas galvenais birojs atradās Sanfrancisko; izlēmām, ka māja jābūvē tuvāk jaunajai infrastruktūrai, netālu no dzelzceļa stacijas, lai visi varētu āri un ērti pārvietoties. Izaicinājums bija vietas izvēle, jo visi apbūves gabali jau bija izpirkti. Tas, ko mums palaimējās dabūt, atradās kalna nogāzē, tāpēc, uzsākot būvniecību, vispirms bija jānorok daļa kalna, jāizlīdzina būvlaukums un jāuzbūvē aizsargvalnis. Māju sāku celt 1977. gada 21. martā, un 31. decembrī jau bijām tajā ievākušies, lai sagaidītu Jauno gadu. Man toreiz bija 49 gadi.

Kā jūs raksturotu savu māju – tā ir latviska vai tomēr amerikāniska, vairāk piemērota modernajam cilvēkam?

Daudz kas atkarīgs no tiem, kuri mājā dzīvo. Kamēr es tur dzīvoju, tā bija latviska māja, jo cilvēki paši rada vidi ap sevi. Manuprāt, laba māja ir tāda, kur katrs, kas tur ieiet, jūtas komfortabli. Tajā mājā ir diezgan daudz racionālu lietu, un tā nebūt nav laucinieciska, kā varētu šķist.

Amerikā, kā jau ieceļotāju zemē, arī būvniecībā iespējams atrast pilnīgi visu pasaules tradīciju spektru, bet savulaik, ceļojot pa šo zemi, funkcionējošu guļbūvi gadījās redzēt vien holandiešu pēcteču amīšu kopienā.

Kā jūs nonācāt pie šādas ieceres – būvēt modernu māju ar tik senlaicīgiem paņēmieniem?

Jā, guļbūve Amerikā ir retums...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" oktobra numurā!*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

 

Signe Zuševica teksts un zīmējumi

Foto: no Gunāra Reiņa personiskā arhīva