Energoefektīvāko ēku vērtēšana klātienē - 2.diena

Otrdien, 5. jūnijā, žūrija vērtēs divas jaunbūves daudzdzīvokļu ēkas Rīgā - Grostonas ielā 12 un Jūrmalas gatvē 82 k-1, kā arī vienģimenes ēku Rīgā, Imulas ielā 1a. Žūrija apmeklēs arī divas atjaunotas daudzdzīvokļu ēkas Daugavpilī (Kandavas ielā 4 un Jātnieku ielā 88).

Savukārt, trešdien, 6. jūnijā, konkursa žūrija apmeklēs četras atjaunotas daudzdzīvokļu ēkas Cēsīs(Vaives ielā 4) un Valmierā (Annas ielā 4, Kauguru ielā 1, Stacijas ielā 22). 

Papildu informācija par šīm ēkām un žūrijas darbu katru dienu tiks publicēta konkursa mājaslapā www.energoefektivakaeka.lv un facebook.com kontos www.facebook.com/dzivosiltakhttps://www.facebook.com/BuvinzenierisLBS.  

Otrdiena, 5.jūnijs:

Rīga, Grostonas iela 12

Projekta pasūtītājs: SIA „Merks”

Projekta autors: SIA „Merks” Juris Jirgens, SIA „Birojs T22” Anita Siliņa

Galvenais būvuzņēmējs: SIA „Merks”

Būvdarbu vadītājs: Janeks Joma

Daudzdzīvokļu ēka Grostonas ielā 12 ekspluatācijā nodota 2016. gadā. Ēkai ir 6 stāvi, tās 

augstums ir 20,76m, ēkas kopējā platība – 8829,2m2. Pamati – dzītie pāļi 35 x 35 cm; monolītā dzelzsbetona režģogi. Ārsienas – saliekami dzelzsbetona trīs slāņu sienu paneļi. Pārsegums – monolītā dzelzsbetona plātne 250mm. Balkoni, kāpņu laidi – saliekamais dzelzsbetons. Ēkai ir savietotā jumta konstrukcija.

Attiecībā uz ēkas novietojumu arhitekti izvērtējuši insolācijas prasības. Būvkonstrukcijām izvēlēti ilgtspējīgi materiāli koka logi ar alumīnija uzlikām, ilgtspējīgi materiāli fasādēm (krāsots betons, akmens masas flīzes). Ēkā uzstādīti 4 pasažieru lifti, izbūvēta slēgta autostāvvieta. Iekšējās vides kvalitātes uzlabošanai izvēlēta decentralizētās ventilācija - iekārtas ar rekuperāciju - inVENTer, koka trīsstiklu pakešu logi, attālinātās nolasīšanas skaitītāji, termoregulatori. Kā īpaši inovatīvi risinājumi jāuzsver decentralizētās ventilācija iekārtas ar rekuperāciju inVENTerun Knauf Insulation Urbanscapezaļā jumta sistēma. Sociālie un ekonomiskie ieguvumi - attālinātās nolasīšanas skaitītāji( ūdens,apkure, elektrība), termoregulatori ( var individuāli regulēt siltuma padevi), rotaļu laukums un ēkas iedzīvotājiem paredzēta publiska zona uz autostāvvietas pārseguma.

No 1.-3.stāva līmenim ēkai ir monolīta dzelzbetona sienas - ventilējama fasāde ar flīzējumu; no 3-6.stāvam saliekami dzelzsbetona trīs slāņu sienu paneļi. Jumta segumam ir bitumena ruļļu materiāls un slīpumu veidojošais slānis, kas sastāv no keramzītbetona, putupolistirola 150mm un akmens vates 40mm biezumā. Siltināšanai logiem izmantots - SIGA Cover AG Fentrimtvaika izolācijas lentas; durvīm - Folienband inside uni/ SWS tape inside TAS-WWFolienband outside uni/ SWS tape outside TAS-ZW.

Ēkai ir centralizēta siltumapgāde, kas individuāli regulējama ar termoregulatoriem. Vienotā uzskaite tiek veikta siltuma mezglā kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai. Karstais ūdens tiek sagatavots centralizēti siltuma mezglā, kur notiek arī karstā ūdens temperatūras regulēšana. Katram dzīvoklim ir atsevišķa uzskaite karstā ūdens sagatavošanai, kā arī apkurei un karstajam ūdenim ir vienota uzskaite siltummezglā. 

Ventilācijas sistēmai izmantota dabiskā pieplūde un mehāniskā nosūce (sanmezglos) un mehāniskā ventilācija ar siltuma atgūšanu no izvadāmā gaisa. 

Izveidota energoefektīvas teritorijas un telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana (taimeri, kustības/klātbūtnes sensori), izveidota zibensaizsardzības sistēma, pārsprieguma aizsardzības sistēma, izveidota elektrotransporta uzlādes vieta, pieslēguma vieta ēkas autonomajai elektroapgādei, kā arī uzstādīti dūmu detektori.

Kopumā saskaņā ar 2018. gadā ēkai izsniegto energosertifikātu, tās kopējais enerģijas patēriņš ir 89,64 kWh/m2gadā, bet primārās enerģijas novērtējums ir 118,79 kWh/m2gadā, bet oglekļa dioksīda emisija ir 28,75kg CO2/m2gadā. Ēka atbilst B energoefektivitātes klasei ar atsauces vērtību 42 kWh/m2gadā.

Rīga, Jūrmalas gatve 82 k-1

Projekta pasūtītājs: SIA „KBO”

Projekta autors: Valdis Onkelis

Galvenais būvuzņēmējs: SIA „KBO”

Būvdarbu vadītājs: Oskars Dzirnieks

Būvuzraugs: Artūrs Ščurs

Daudzdzīvokļu ēka Jūrmalas gatvē 82 k-1 ekspluatācijā nodota 2016. gadā. Ēkai ir 9 virszemes stāvi, tās platība ir 6491m2. Ēkas būvniecībā izmantoti ilgtspējīgi risinājumi attiecībā uz ēkas vietas izvēli un novietojumu, ūdens resursu efektīvu izmantošanu, būvniecības materiāliem, atkritumu samazināšanu būvniecībā un ēkas ekspluatācijā, transportu un mobilitāti, kā arī iekšējās vides kvalitāti. Ēkā izmantoti inovatīvi risinājumi un tās ekspluatācija sniedz gan sociālus, gan ekonomiskus ieguvumus.

Ārsienām izmantoti dzelzsbetona paneļi ar siltinājumu 160mm biezumā. Hidroizolācijai izmantots bitumena ruļļu materiāls ICOPAL Baltbit, virsklājs WF 160- 4mm, apakšklājs PF 3mm. Tvaika izolācijai polietilēna plēve 200. Citi siltumizolācijas materiāli - putupolistirolsEPS 150Paroc vateROS 30g, Parocvate ROB 60.

Ēkai ir centralizētā siltumapgāde, kas tiek regulēta atkarībā no ārgaisa temperatūras, pazemināta naktīs un brīvdienās, kā arī temperatūru iespējams regulēt individuāli ar termoregulatoriem. Siltumenerģijai tiek veikta vienotā uzskaite siltuma mezglā kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai. Karstais ūdens tiek sagatavots centralizēti siltuma mezglā, kur notiek arī karstā ūdens temperatūras regulēšana. Tiek veikta vienotā uzskaite kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai, kā arī tikai karstā ūdens apjomam. 

Ventilācijai izmanto vēdināšanu un dabisko pieplūdi un dabisko nosūci. 

Izveidota energoefektīvas teritorijas un telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana (taimeri, kustības/klātbūtnes sensori), izveidota zibensaizsardzības sistēma, pārsprieguma aizsardzības sistēma, izveidota elektrotransporta uzlādes vieta, pieslēguma vieta ēkas autonomajai elektroapgādei, kā arī uzstādīti dūmu detektori un uzstādīta pārspiediena sistēma.

Pēc ekspluatācijā nodošanas kopējais ēkas energoefektivitātes novērtējums ir 36,61 kWh/m2. 2017./2018. gada apkures sezonā laika posmā no septembra līdz martam ēkas kopējais enerogoresursu patēriņš apkurei sasniedza 32,62 kWh/m.

Rīga, Imulas iela 1a

Projekta pasūtītājs: Evita Pudane

Projekta autors: Evita Pudane

Viss būvniecības process organizēts pašu spēkiem.

Privātmāja Imulas ielā 1a ir pilnībā jaunbūvēta ēka un ekspluatācijā nodota 2017. gadā. Tā ir vienģimenes māja ar mansarda izbūvi un kopējo platību 157 m2. Ēkas būvniecībā izmantoti vairāki ilgtspējīgi risinājumi: gan attiecībā uz ēkas vietas izvēli un novietojumu, gan ūdens resursu efektīvu izmantošanu, būvniecības materiāliem, atkritumu samazināšanu būvniecības procesā un tālākā ēkas ekspluatācijā. Padomāts par transportu un mobilitāti, iekšējās vides kvalitāti, inovatīviem risinājumiem un sociāliem un ekonomiskiem ieguvumiem. 

Ēkai ir gāzbetona ārsienas, kas siltinātas ar akmens vati 100mm biezumā, bēniņu pārsegumu veido koka brusas ar minerālvates siltinājumu 200mm biezumā, pagraba grīdas pārsegums ir siltināts betons ar putuplastu 75mm biezumā, jumta konstrukcijai ir koka brusas, minerālvates siltinājums 200mm biezumā, kā arī izveidoti vēdināmi bēniņi. Ēkā izmantota klinkera apdare, un logiem ir skārda palodzes. Tvaika izolācijai izmantota standarta tvaika izolācijas plēve un montāžas procesā izmantotas putas.

Ēkai ir centralizēta siltumapgāde, siltums tiek regulēts atkarībā no ārgaisa temperatūras, pazemināts naktīs un brīvdienās, kā arī regulēts individuāli ar termoregulatoriem. Siltumenerģijai ir vienotā uzskaite siltuma mezglā kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai. Karstā ūdens sagatavošana notiek centralizēti siltuma mezglā, ēkā ir recirkulācijas sūknis. Karstā ūdens temperatūras regulēšana notiek siltuma mezglā, un temperatūras regulēšana notiek piemērojoties apstākļiem un atkarībā no ēkas lietošanas veida. Siltumenerģijai ir vienotā uzskaite kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai.

Ventilācijai tiek izmantota vēdināšana un mehāniskā ventilācija ar siltuma atgūšanu no izvadāmā gaisa.

Ēkai izveidota zibensaizsardzības sistēma, pārsprieguma aizsardzības sistēma, kā arī izveidota elektrotransporta uzlādes vieta un pieslēguma vieta ēkas autonomajai elektroapgādei. Ēkā uzstādīti dūmu detektori.

Kopumā saskaņā ar 2014. gadā ēkai izsniegto pagaidu energosertifikātu, tās kopējais enerģijas patēriņš ir 91,5 kWh/m2gadā, bet oglekļa dioksīda emisija ir 25,4kg CO2/m2gadā. Ēka atbilst E energoefektivitātes klasei.

Daugavpils, Kandavas iela 4  

Projekta pasūtītājs: SIA „Daugavpils dzīvokļu un komunālās saimniecības uzņēmums”

Projekta autors: Juris Buklovskis, AS „Komunālprojkets”

Galvenais būvuzņēmējs: PS „TD Būve”

Būvdarbu vadītājs: Aleksandrs Kurošs

Būvuzraugs: Leons Šostaks, SIA „IN PRO”

Daudzdzīvokļu ēka Kandavas ielā 4 ekspluatācijā pirmo reizi nodota 1960. gadā. Ēkas kopējā platība ir 3302,20m2, tai ir 5 virszemes stāvi. Ēkas pamati ir lentveida no saliekamiem dzelzsbetona un betona elementiem. Sienas būvētas no silikātķieģeļiem uz cementa-kaļķu javas. Pārsegumi – saliekamie daudzdobumu paneļi. Jumtam ir divslīpņu koka konstrukcija, jumta segumam izmantotas viļņotā azbestcementa loksnes. Pirms atjaunošanas ēkā netika izmantoti alokatori vai termoregulatori. 

Ēkas renovācijas darbi tika sākti 2012. gadā. Pēc renovācijas ieviesti vairāki ilgtspējīgi risinājumi – ūdens resursu efektīva izmantošana, būvniecības materiāli, būtiski paaugstināta iekšējās vides kvalitāte, kā arī iegūti būtiski sociālie un ekonomiskie ieguvumi.

Renovācijas laikā veikta ārsienu siltināšana ar akmens vati 100mm biezumā, bēniņu pārsegumam, ko veido dobtie dzelzsbetona paneļi, izmantota beramā vate 200mm biezumā, pagraba grīdas pārsegumam – akmens vate 120mm biezumā. Nomainīts jumta segums, iepriekšējo klājumu nomainot pret skārda loksnēm. Koplietošanas telpās nomainītas ārdurvis, uzstādot metāla konstrukcijas durvis ar siltinājumu, un nomainīti esošie logi pret PVC logiem.

Ēkai ir centralizēta siltumapgāde, ko regulē atkarībā no ārgaisa temperatūras, naktīs temperatūra tiek pazemināta, kā arī to var regulēt individuāli ar termoregulatoriem. Siltuma enerģija tiek uzskaitīta siltuma mezglā tikai apkurei un individuāli ar alokatoriem. 

Karstais ūdens tiek sagatavots centralizēti, un tā temperatūra regulēta siltuma mezglā, tiek uzskaitīts karstā ūdens apjoms.

Ēkai ir dabiskās pieplūdes un dabiskās nosūces ventilācija. Renovācijas laikā veikta iekšējo elektrotīklu renovācija, izveidota energoefektīvas teritorijas un telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana (taimeri, kustības/klātbūtnes sensori), sakārtota zibensaizsardzības sistēma, pārsprieguma aizsardzības sistēma.

Ja pirms renovācijas, piemēram, 2010. – 2011. gada apkures sezonā no oktobra līdz aprīlim ēkā apkurei tikai patērētas 147,34 kWh/m2, tad pēc renovācijas 2017. – 2018. gada apkures sezonā 77,63 kWh/m.

Daugavpils, Jātnieku iela 88

Projekta pasūtītājs: SIA „Daugavpils dzīvokļu un komunālās saimniecības uzņēmums”

Projekta autors: Irēna Beinaroviča, AS „Komunālprojkets”

Galvenais būvuzņēmējs: PS „VanPro un Nordserviss”

Būvdarbu vadītājs: Andrejs Sergejevs

Būvuzraugs: Aleksandrs Prelatovs, SIA „In Pro”

Daudzdzīvokļu ēka Jātnieku ielā 88 pirmo reizi ekspluatācijā nodota 1980. gadā. Ēkas kopējā platība ir 2953,50 m2, virszemes stāvu skaits – 9. Ēkai ir saliekamie dzelzsbetona pamati, ārsienas un nesošās starpsienas ir keramisko ķieģeļu mūrējums un gāzbetona paneļi, pārsegumi – dobtie dzelzsbetona paneļi, jumts - dobtie dzelzsbetona paneļi pārklāti ar ruļļu segumu. Pirms rekonstrukcijas netika izmantoti alokatori un termoregulatori.

Rekonstrukcija uzsākta 2014. gadā. Pēc rekonstrukcijas ieviesti vairāki ilgtspējīgi risinājumi – ūdens resursu efektīva izmantošana, būvniecības materiāli, būtiski paaugstināta iekšējās vides kvalitāte, kā arī iegūti būtiski sociālie un ekonomiskie ieguvumi.

Ārsienu siltināšanai izmantota akmens vate 120mm biezumā, pagraba grīdas pārsegumam akmens vate 100mm biezumā, jumta konstrukcijas siltināšanai akmens vate 200mm biezumā. Veikta durvju nomaiņa koplietošanas telpās, uzstādot metāla konstrukcijas durvis ar siltumizolāciju. Koplietošanas telpās uzstādīti PVC logi. Logiem izmantots Parog GWY 1 un Paroc FAB 3 siltumizolācijas materiāls. 

Ēkā ir centralizēta siltumapgāde, ko regulē atkarībā no ārgaisa temperatūras, naktīs temperatūra tiek pazemināta, kā arī to var regulēt individuāli ar termoregulatoriem. Siltuma enerģija tiek uzskaitīta siltuma mezglā tikai apkurei un individuāli ar alokatoriem. 

Karstais ūdens tiek sagatavots centralizēti, un tā temperatūra regulēta siltuma mezglā, tiek uzskaitīts karstā ūdens apjoms. Ēkai ir dabiskās pieplūdes un dabiskās nosūces ventilācija. 

Renovācijas laikā veikta iekšējo elektrotīklu renovācija, izveidota energoefektīvas teritorijas  un telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana (taimeri, kustības/klātbūtnes sensori), sakārtota zibensaizsardzības sistēma, pārsprieguma aizsardzības sistēma.

Kopumā saskaņā ar 2015. gadā ēkai izsniegto pagaidu energosertifikātu, tās kopējais enerģijas patēriņš ir 107,51 kWh/m2gadā, bet primārās enerģijas novērtējums ir 139,76 kWh/m2gadā, bet oglekļa dioksīda emisija ir 28,38 kg CO2/m2gadā. Ēka atbilst E energoefektivitātes klasei.

Par konkursu:

Konkurss „Energoefektīvākā ēka Latvijā” tiek organizēts jau astoto gadu ar mērķi veicināt labo praksi ēku energoefektivitātes jomā, veidot sabiedrības izpratni par ēku siltumnoturību, kā arī siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanas nozīmi un iespējām, lai radītu kvalitatīvu un arhitektoniski izteiksmīgu dzīves telpu.

Konkurss „Energoefektīvākā ēka Latvijā 2018” tika izsludināts šā gada martā un pieteikumus konkursam varēja iesniegt līdz šā gada 18. maijam. Kopumā konkursā tika iesniegti 14 projektu pieteikumi. Plānots, ka konkursa komisija darbu beigs jūnija vidū. Noslēguma pasākums un konkursa laureātu paziņošana plānota 2018. gada 20. jūnijā.

Konkursu organizē Ekonomikas ministrija sadarbībā ar žurnālu „Būvinženieris” un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju. Detalizētāka informācija par konkursu pieejama interneta vietnē www.energoefektivakaeka.lv.  

Konkursa atbalstītāji ir Profine Baltic pārstāvniecība, SIA „Paroc”, SIA „Saint-Gobain Celtniecības Produkti”, SIA „Knauf”, SIA "Rockwool", SIA "Robert Bosch", Attīstības finanšu institūcija Altum, AS "LAFIPA", AS "Latvenergo", SIA "Sika Baltic", SIA "DAW Baltica", istabai.com un SIA "EJOT Baltic"”. Konkursa informatīvie atbalstītāji ir laikraksts “Latvijas Avīze”, būvniecības portāli www.abc.lv, www.buvlaukums.lv, www.building.lv un www.buvbaze.lv.