Ēkas botāniskā āda

Pat Ķīna, cīnoties ar savām hroniskajām gaisa piesārņojuma problēmām, nākusi klajā ar plānu ne tikai uzbūvēt pāris debesskrāpju ar koku un krūmu fasādi, bet pat radīt veselu meža pilsētu. 

Var būvi aplikt ar vagondēļiem, kas no tālienes pat izskatās pēc koka, un var to ievīstīt efejās, laimiņos, papardēs un verbenās. Zaļā ēkas čaula, ko mēdz saukt par vertikālajiem dārziem, zaļajām sienām vai vertikālās apzaļumošanas sistēmām un pie kā pieskaitāmi arī zaļie jumti, nav nekāds mūsdienu jaunievedums, tas drīzāk ir “atpakaļ pie saknēm” fenomens. Bet tikai šajā gadsimtā tās kļuvušas par modīgu strāvojumu – katrai sevi cienošai lielpilsētai ir vismaz pāris smuku piemēru azotē. Re, pat Ķīna, cīnoties ar savām hroniskajām gaisa piesārņojuma problēmām, nākusi klajā ar plānu ne tikai uzbūvēt pāris debesskrāpju ar koku un krūmu fasādi, bet pat radīt veselu meža pilsētu. Ja jau valsts, kas kļuvusi par sinonīmu vides degradācijai un smogam, ķeras klāt kam tādam, tad tā vairs nav tikai novecojušu hipiju kazzeķēs prerogatīva.  

Zaļais ķieģelis

Vertikālie dārzi ir tikpat veci, cik cilvēka mājokļa koncepts. Velēnu jumts ir mūsdienu zaļā jumta priekštecis, bet Babilonas dārzi – mūsdienu vertikālā dārza sencis. Efejas un citi vīteņaugi tīši vai netīši ir vijušies ap dažāda līmeņa mājokļu sienām jau kopš senseniem laikiem. Bet mūsdienu izpratnē vertikālie dārzi aizsākās 1938. gadā ar “botānisko ķieģeli”, ko izgudroja amerikāņu ainavu arhitektūras profesors Stenlijs Hārts Vaits. Viņa jaunievedums bija jebkādas formas un izmēra tērauda struktūra, kurā iepilda vieglu substrātu un iestāda augus... Visu tekstu lasiet žurnāla “Būvinženieris” jūnija numurā ( nr.56)*. 

*Žurnālu varat iegādāties: “Preses serviss”  piegādes vietās Rīgā, Ķekavā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Ādažos, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Ventspilī, Ogrē, Jelgavā, Bauskā, Salaspilī, Jūrmalā, Madonā un citur. 

Abonējiet: Latvijas Būvinženieru savienībā, http://www.buvinzenierusavieniba.lv/zurnals,  “Latvijas Pasts”https://abone.pasts.lv/lv/katalogs/ vai www.abone.lv

 

Jolanta Sēnele