Objekti filtrēti pēc datums: oktobris 2018

Iznācis žurnāla "Būvinženieris" oktobra numurs

Žurnālā “Būvinženieris” nr.64 – 2018.gada oktobrī lasiet:

Kad «sagraut»nozīmē «būvēt»

Vasaras beigās Rīgā, Krasta ielā, posmā starp Dienvidu un Salu tiltu noslēdzās Rīgas maģistrālā ūdensvada atjaunošana. Cauruļvada maiņa notika ar beztranšejas metodi, proti, jauno cauruli ievilka esošajā caurulē, saglabājot agrāko trasi. 

Drenāžas nozīme pārtikas ražotnēs

Pēc pasaulē lielākās listeriozes baktēriju izplatīšanās uzsvērta vajadzība optimizēt higiēnas apstākļus Eiropas pārtikas un dzērienu ražotnēs, lai samazinātu līdzīgu epidēmiju risku nākotnē. Nils Idžons, “ACO Nordic” projektu vadītājs, atklāj paņēmienus maksimāli efektīvas drenāžas ierīkošanai pārtikas gatavošanas telpās.

Ģeotermālie siltumsūkņi apkures sistēmās 

Ģeotermālie siltumsūkņi nodrošina patērētāju ar “neatkarīgu” siltumu. Ģeotermālais siltumsūknis ir gan ekoloģisks, gan efektīvs ēku apkures risinājums. Jaunais inženieris Antons Korņilovs izpētījis ģeotermālo kolektoru veidus un sistēmas projektēšanas principus, kuros izmantots vertikāla zemes kolektora aprēķins, izstrādājis siltumapgādes projektu, kurā apvienots ģeotermālais siltumsūknis ar vertikālo kolektoru un siltās grīdas apkures sistēmu.

Salīdzina nozares ilgtspēju

Jūrmalā 6. septembrī notika Baltijas valstu būvinženieru nevalstisko organizāciju koordinācijas sanāksme, kurā apsprieda aktuālos nozares jautājumus, nozares likumdošanu un kvalitātes uzturēšanu Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, kā arī vienoto pārstāvniecību Eiropā.

Kondensāta novadīšana ēkas ilgmūžībai

Kondensāta veidošanās ir svarīgs, bet nepietiekami akcentēts temats ēkas ilgmūžībā, secina “Kapitel” eksperte Rasa Auziņa, analizējot piemēru ar būvniecības gaitā nepareizi ierīkotu mitruma novadīšanu no virsgaismas konstrukcijas, kas labota pēc ilgāka ēkas ekspluatācijas posma. 

Lai solīts makā krīt!

Centrālās finanšu un līgumu aģentūras speciālisti Eiropas Savienības fondu administrēšanas gaitā uzkrājuši informāciju par projektos biežāk sastopamajām kļūdām, no kurām var mācīties nākotnes projektu īstenotāji.

Katastrofa Itālijā liek vērtēt pašu tiltus

Kas bija pie vainas Morandi tilta sabrukšanā – “pensijas” vecums vai vienkārši slikti materiāli, uz kuru rēķina kāds (mafija) gribēja nopelnīt? Tilts, kas būvēšanas laikā tika dēvēts par inženierijas pērli, ir divpadsmitais, kurš sabrucis Itālijā kopš 2004. gada, un piektais, kurš sabrucis pēdējo piecu gadu laikā. Traģiskā avārija likusi novērtēt arī Latvijas tiltu drošību.

Slogs vai efektīvs darbs?

Pērn Būvniecības valsts kontroles birojs sāka Būvkomersantu klasifikatora izveidi, un jau nākamgad plānots to izmantot publiskajos iepirkumos. Mērķis ir būvniecības iepirkumos noteikt saimnieciski izdevīgākā piedāvājuma vērtēšanu, kas saistīts arī ar izmaiņām Publisko iepirkumu likumā. 

Top jauna sertifikācijas kārtība

Lai uzlabotu būvspeciālistu sertifikāciju un patstāvīgās būvprakses uzraudzību, 20. martā stājās spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr. 169 Būvspeciālistu kompetences novērtēšanas un patstāvīgās prakses uzraudzības noteikumi. Pašlaik ir pārejas periods, un Latvijas Būvinženieru savienība izstrādā jaunu sertifikācijas kārtību.

Moduļu bērnudārzs Ķegumā

Līdz ar jaunā mācību gada sākumu Ķeguma novada pirmsskolas izglītības iestādē Gaismiņa ir jauna vienstāva piebūve – rūpnieciski izgatavotu moduļu ēka 1050 kvadrātmetru platībā. Tā būvēta no pārvietojamiem karkasa moduļiem ar piesaisti esošās ēkas inženiertīkliem.

Čeboksaru lidostas termināla koncepts

Mūsdienu lidosta ir sarežģīts komplekss, ko var aplūkot dažādi – gan kā uzņēmumu, gan kā inženierbūvju kompleksu, gan arī kā unikālu arhitektūras objektu. Pielāgojoties jaunām pasažieru vajadzībām un vēlmēm, aviokompānijas un lidostas veido jaunas funkcijas un pakalpojumus, kas papildina lidostu darbības virzienus.

Būvniecības izaugsme atspoguļojas nozares 2017. gada finanšu rādītājos

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka pērn, salīdzinot ar 2016. gadu, būvniecības produkcijas apjoms pieaudzis par 19,5%. Būvniecības produkcijas apjoms faktiskajās cenās 2017. gadā bija 1,74 miljardi eiro.

Lai jumts netek

Būvniecības pēdējo gadu aktīvākā tendence ir ilgtspējīga, kas iekļauj normatīviem atbilstīgus būvmateriālus, tostarp tvaika izolācijas materiālus lēzeno jumtu konstrukcijās.

Kā tīrīt ventilācijas kanālus

Mācību centrā Drošība27. septembrī notika 8. ekspertu dienas, kuru tēma bija «Kāpēc mehānisko ventilācijas sistēmu un dabīgās ventilācijas kanālu uzturēšana ir svarīga?». Tajās piedalījās ap 150 būvju īpašnieku, apsaimniekotāju, mehānisko ventilācijas sistēmu apkopes un ugunsdrošības speciālistu. 

 

Žurnālu "Būvinženieris" varat abonēt www.buvinzenieriem.lv vai Latvijas pasta nodaļās, savukārt žurnālu iegādāties varat Preses servisa tirdzniecības vietās: http://www3.presesserviss.lv/buvinzenieris/

Lasīt vairāk...

Izstādes „Māja. Dzīvoklis” laikā informēs par aktualitātēm ēku renovācijā

No šā gada 19. - 21. oktobrim izstādes „Māja. Dzīvoklis” laikā Ekonomikas ministrija un informatīvās kampaņas „Dzīvo siltāk” sadarbības partneri informēs namu pārvaldītājus un dzīvokļu īpašniekus par pieejamo ES fondu finansējumu daudzdzīvokļu ēku energoefektivitātes uzlabošanai, kā arī kvalitatīvu ēku renovāciju. Izstādes laikā notiks arī seminārs "Daudzdzīvokļu mājokļu pārvaldīšanas, uzturēšanas un atjaunošanas tendences šodien un rīt".

Trīs dienas izstādes stendā „Dzīvo siltāk” varēs sastapt Ekonomikas ministrijas, Patērētāju tiesību aizsardzības centra, Būvniecības valsts kontroles biroja, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, kā arī Valsts ieņēmuma dienesta (tikai 19. oktobrī) ekspertus. Konsultācijas sniegs arī būvniecības nevalstisko organizāciju pārstāvji no Latvijas Būvinženieru savienības, Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas, Latvijas Logu un durvju ražotāju asociācijas, Būvmateriālu ražotāju asociācijas un Ilgtspējīgas būvniecības padomes. Ekspertu saraksts Ekonomikas ministrijas tīmekļa vietnē.

Ekonomikas ministrijas pārstāvji informēs par būvniecības regulējumu un ES fondu līdzfinansējuma piesaistes iespējām daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanai. Patērētāju Tiesību aizsardzības centra eksperti informēs par normatīvo aktu prasībām būvizstrādājumiem. Interesenti varēs uzzināt, kā izvēlēties atbilstošus būvizstrādājumus, un saņemt konsultācijas par būvizstrādājumu atbilstību apliecinošiem dokumentiem. Kolēģi no Būvniecības valsts kontroles biroja pastāstīs par būvniecības procesa digitālo pārvaldību būvniecības informācijas sistēmā (BIS). Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests informēs par ugunsdrošību mājoklī un prasībām, kuras noteiktas Ugunsdrošības noteikumos. Latvijas Nacionālā standartizācijas institūcijas „Latvijas standarts” informēs, par Latvijas, Eiropas Savienības un starptautiskajiem standartiem būvniecībā un to pieejamību. Savukārt Valsts ieņēmumu dienesta pārstāve š.g. 19. oktobrī informēs par reverso PVN būvniecības nozarē.

Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas biedri, tai skaitā SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” pastāstīs par ES fondu līdzfinansējuma piesaisti daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanai un pieredzi renovācijas projektu vadībā. Bet Latvijas Logu un durvju ražotāju asociācijas eksperti sniegs konsultācijas par logu izvēli un montāžu. Stendā varēs uzzināt arī par materiālu izvēli, siltumapgādes sistēmas veidiem un citiem aktuāliem jautājumiem par ēku atjaunošanu.  

Izstādes laikā, piektdien 19. oktobrī plkst. 10:00, Ķīpsalas hallē Konferenču zālē nr.1. notiks seminārs "Daudzdzīvokļu mājokļu pārvaldīšanas, uzturēšanas un atjaunošanas tendences šodien un rīt". Pasākumā namu pārvaldnieki un citi interesenti varēs uzzināt par jaunumiem normatīvajos aktos mājokļu pārvaldīšanas jomā, kā arī daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu atbalsta programmu. Pasākuma laikā notiks fotokonkursa “Energoefektivitāte mums apkārt” laureātu apbalvošana. Semināru organizē Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācija, Ekonomikas ministrija, Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrība BT 1 un Latvijas Namu pārvaldnieku ģilde.

Plašāka informācija par izstādi „Māja. Dzīvoklis” pieejama Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrības BT 1 mājas lapā http://www.bt1.lv/mdz/

Lasīt vairāk...

LBS Izglītības un jauno speciālistu sekcijas sēde

4.oktobrī Latvijas Būvinženieru savienības (LBS) Izglītības un jauno speciālistu sekcijas sēdēklātesošie tika informēti par izmaiņām būvprakses sertificēšanas kārtībā un to praktisko realizāciju saskaņā ar MK noteikumiem Nr.169.

Sēdes dalībnieki lēma par sekcijas prioritārajiem darbiem 2018. gadā un 2019. gadā, aktivizēt Jaunatnes kopas darbību un sadarbībā ar LBS Būvtehnoloģiju sekcijas vadītāju Gintu Šķenderu, organizēt ekskursijas uz būvobjektiem. Nepieciešamas arī korekcijas Būvniecības izglītības priekšlikumiem.

LBS Izglītības un jauno speciālistu sekcijas sēdē Liene Duša lūdza sekcijas dalībniekus sadarbībā ar LBS BSSI izveidot 1. un 2. līmeņa Augstākās profesionālās un bakalaura izglītības studiju programmu atbilstības sarakstu, kur būtu atspoguļotas visas izglītības programmas un sagatavot informāciju uz kādu sertifikātu var pretendēt attiecīgas studiju programmas absolventi. Sekcijas dalībnieki lēma lūgt augstskolu un koledžas pārstāvjiem un attiecīgo studiju programmu direktoriem divu nedēļu laikā atsūtīt studiju plānus salīdzinošās analīzes veikšanai, kā arī aktualizēt jautājumu par profesiju standartiem NEP sēdē.

Lasīt vairāk...

Ilgvaram Niedolam – 90!

Sveicam 90.gadu jubilejā ilggadējo Latvijas Būvinženieru savienības valdes priekšsēdētāju, LBS Goda biedru, valsts apbalvojuma V šķiras Atzinības krusta virsnieku, apbalvojuma “Būvindustrijas lielā balva” laureātu par mūža ieguldīgumu būvindustrijā!

 

Latvijas Būvinženieru savienības valde

Lasīt vairāk...

Sēru vēsts

Miruši  ILGADĒJIE  Latvijas Būvinženieru savienības biedri:

Andris Lakstīgala (23.01.1962. – 15.09.2018.)

Arvis  Zemītis (10.06.1956. – 28.09.2018.)

Leonīds Jesperiņš (21.06.1932. -  4.10.2018.)

Igors Rencis (16.04.1940. - 06.10.2018.)

 

Vispatiesākā līdzjūtība  tuviniekiem.

 

LBS valde

Lasīt vairāk...

MK atbalsta EM piedāvājumu daudzdzīvokļu dzīvojamo māju būvniecībai reģionos

Mājokļa pieejamības veicināšana ir bijusi un būs svarīgākā Ekonomikas ministrijas īstenotās mājokļu politikas prioritāte. Padomju gados veidotais daudzdzīvokļu dzīvojamais fonds Latvijā strauji noveco, tāpēc tiek radīti arvien jauni risinājumi šīs problēmas risināšanai. Jau desmit gadus piedāvājam iedzīvotājiem atjaunot daudzdzīvokļu ēkas ar būtisku ES fondu atbalstu. Tāpat jau trīs gadus darbojas Altum mājokļu garantiju atbalsta programma. Šogad pēc vairāku gadu diskusijām ir izdevies vienoties par jaunu Dzīvojamo telpu īres likumprojektu, pie kura darbs būs jāturpina jaunajai Saeimai.

Vakar, 2. oktobrī, Ministru kabinets konceptuāli atbalstīja Ekonomikas ministrijas piedāvājumu radīt vēl nebijušu atbalsta programmu pašvaldībām īres namu celtniecībai. Plānots, ka programmas ietvaros pašvaldību kapitālsabiedrības varēs saņemt ilgtermiņa aizdevumus daudzdzīvokļu dzīvojamo māju būvniecībai reģionos. Aizdevumus sniegs Valsts kase uz 30 gadu termiņu ar iespēju fiksēt procentu likmi uz 5, 10 vai 30 gadiem. Plānots, ka tuvāko divu nedēļu laikā  Ekonomikas ministrija izstrādās MK noteikumu projektu ar detalizētiem nosacījumiem piedāvātajam priekšlikumam.

“Atbalsta programma sniegs tūlītēju risinājumu jaunu darbinieku piesaistei pilsētās un novados, kur pieaug ekonomiskā aktivitāte un veidojas jaunas darba vietas. Tā nodrošinās ievērojami mazākas mājokļa izmaksas īrniekam, un tā būs jauna mobilitātes iespēja darba spēkam ar zemu vai vidēji augstu atalgojumu. Mājokļa pieejamības nodrošināšana pēc iespējas plašākam personu lokam mudinās iedzīvotājus primāri meklēt darba iespējas ekonomiski aktīvākajās Latvijas pilsētās, nevis migrēt ārpus valsts. Tāpat programma veicinās no Latvijas emigrējušo iedzīvotāju atgriešanos valstī, piedāvājot finansiāli izdevīgu un mūsdienu kvalitātes standartiem atbilstošu mājokli reģionos, kur veidojas jaunas darba vietas,” uzsver Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens. 

Privātā sektora investīcijas īres namu būvniecībā šobrīd ir nepietiekamas, kas izskaidrojams ar to, ka reģionos dzīvojošo iedzīvotāju maksātspēja ir zema. Pieejamie kreditēšanas termiņi ir būtiski īsāki par ēkas ekspluatācijas termiņu, kas palielina izmaksas par dzīvojamo telpu. Līdz ar to problēmas risināšanai pašvaldībām nepieciešams valsts atbalsts - ilgtermiņa aizdevums vismaz uz 30 gadiem ar iespēju fiksēt zemas procentu likmes.

Ierobežota mājokļu pieejamība, jo īpaši reģionos, kur veidojas jaunas darba vietas, un augstais mājokļa izdevumu īpatsvars no kopējiem mājsaimniecības ienākumiem, ir viens no būtiskākajiem iemesliem iedzīvotāju nespējai atrast sev piemērotu darbu un līdz ar to viņu emigrācijai uz ārvalstīm.

Ekonomikas ministrija secinājusi, ka mājokļa izdevumiem nevajadzētu pārsniegt 30% no mājsaimniecības kopējiem ienākumiem. Savukārt statistikas dati liecina, ka iespēja īrēt mājokli, kas atbilst mūsdienu būvniecības standartiem un energoefektivitātes prasībām, ir liegta 80% mājsaimniecību, jo to ienākumi ir zemāki par 1600 eiro mēnesī. Papildus jāņem vērā, ka 50% mājsaimniecību ienākumi mēnesī nepārsniedz 700 eiro mēnesī, tātad pusei no Latvijas mājsaimniecībām mēneša ienākumi būtu jādubulto, lai tās spētu atļauties īrēt mājokli, kas atbilst mūsdienu būvniecības standartiem un energoefektivitātes prasībām.

Mājoklis ir viens no faktoriem, kas ietekmē daudzas dzīves jomas – mobilitāti, pieejamību darba vietai, izglītībai, medicīniskajai aprūpei un sociālajiem pakalpojumiem. Viss iepriekš minētais būtiski ietekmē iedzīvotāju labklājības un apmierinātības līmeni. Arī Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) norādījusi, ka tieši apmierinātība ar mājokli, ienākumiem un labklājību Latvijā ir būtiski zemāka kā citās organizācijas dalībvalstīs. Secīgi viena no rekomendācijām Latvijai OECD veiktajā pētījumā ir nepieciešamība veicināt mājokļu pieejamību, jo īpaši pilsētās, kur veidojas jaunas darba vietas.

Lasīt vairāk...

Uzņēmēju tikšanās un konference "ENERGOEFEKTIVITĀTE RŪPNIECĪBĀ"

Vācijas-Baltijas Tirdzniecības kamera sadarbībā ar Vācijas Ekonomikas un Tehnoloģiju ministriju (BMWi) š.g. 8. un 9. oktobrī organizē pasākumus par tēmu Energoefektivitāte rūpniecībā

Projekta mērķis ir veicināt sadarbību uzņēmēju starpā, apmainoties ar informāciju un daloties pieredzē, vērst uzmanību uz virkni sadarbības iespējām, kas var uzlabot esošo situāciju nozarē Latvijā. 

8.oktobrī notiks individuālas tikšanās ar sadarbībā ieinteresētiem vācu uzņēmumiem, kas ieradīsies Rīgā ar mērķi dibināt kontaktus, atrast sadarbības partnerus, īstenot kopprojektus, konsultēt, dalīties pieredzē.

Interesentus aicinām aizpildīt pieteikumu online līdz 3. oktobrim. Saņemot pieteikumu, sazināsimies ar Jums, lai vienotos par konkrētiem tikšanās laikiem, kad vācu uz ņēmējs un pavadošā persona no Vācijas-Baltijas Tirdzniecības kameras ieradīsies pie Jums uz tikšanos vai arī aicināsim Jūs uz sarunu ar uzņēmumu pie mums Rīgā, Strēlnieku ielā 1-4. Plānotais sarunas ilgums 1 stunda.

Īpaši aicinām pievērst uzmanību un izmantot iespēju tikties ar uzņēmuma Rafflenbeul Anlagenbau GmbH pārstāvi. Uzņēmumam ir 30 gadu ilga pieredze, izstrādājot inovatīvus risinājumus izplūdes gaisa un gāzu attīrīšanas un industriālo procesu energoefektivitātes uzlabošanas jomā. 

 

9.oktobrī notiks konference par tēmu Energoefektivitāte rūpniecībā, kas notiks viesnīcā Park Inn by Radisson Rīga Valdemāra, Krogus ielā 1, LV-1048, Rīgā

No plkst. 09:30-16:00 konferencē uzstāsies referenti no Vācijas un Latvijas, iztirzājot virkni aktuālas tēmas, kas saistītas ar rūpniecības energoefektivitātes tēmām. 

Konferences darba valodas: latviešu un angļu ar sinhrono tulkojumu. 

Auto novietošana: viesnīcas stāvvietā (iebraukšana no Kalnciema ielas puses) vai uz ielas.

Dalība konferencē un individuālajās tikšanās ar vācu uzņēmējiem ir bez maksas.

Lasīt vairāk...
Pierakstīties šai RSS barotnei