Objekti filtrēti pēc datums: aprīlis 2017

Koka būvniecības paraugstunda

Pagājušā gada nogalē ekspluatācijā tika nodots viens no pēdējo gadu apjomīgākajiem koka būvju projektiem – AS Latvijas Valsts meži (LVM) klientu centrs Dundagā. 

Koks kā būvmateriāls šajā ēkā izmantots visās konstrukcijās – gan nesošajās, gan nenesošajās; no koka projektēti pārsegumi, veidota fasāde un veikta apdare iekštelpās. Arī citi ēkas materiāli un inženiertehniskās komunikācijas izvēlētas ar mērķi veicināt dabas resursu ekonomisku izmantošanu un videi draudzīgu ēkas ekspluatāciju. Ēkai ir U veida plānojums ar daļēji noslēgtu iekšpagalmu un vienslīpu jumta konstrukciju. Kopumā būvē izmantoti šādi videi draudzīgi risinājumi: ēkas nesošie konstruktīvie materiāli ir no koka, siltumizolācijai izvēlēta kokšķiedra, kaņepju vate un linu šķiedra, izveidota nokrišņu ūdens savākšanas sistēma no ēkas jumta un apkārtējās teritorijas, ko attīra un izmanto kā tehnisko ūdeni. Saulainās dienās ēkas stiklotās fasādes nosegs ar automātiskām žalūzijām, kas pasargās telpas no sakaršanas, bet vienlaikus tiks saglabāta caurredzamība. Apkurei izmantots zemes siltumsūknis, taču, kad gaisa temperatūra noslīd zem mīnus 5 0C, tā darbība ēkas apsildei kļūst neefektīva un automātiski ieslēdzas granulu katls. Vasarā siltumsūknis nodrošinās gaisa dzesēšanu telpās. Uz ēkas jumta izvietotas saules baterijas elektrības ražošanai, turklāt lieko elektrības apjomu paredzēts nodot Latvenergo tīklā. Apgaismojumam gan ēkā, gan tās teritorijā izmantotas LED spuldzes. Katrā telpā izvietoti CO2 sensori, pēc kuru rādījumiem attiecīgi tiek palielināta vai samazināta ventilācijas sistēmas jauda...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" aprīļa numurā*!

*Žurnālu “Būvinženieris” var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99, Latvijas pasts un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Antra Veļķere

Foto: AS Latvijas Valsts meži arhīvs

Lasīt vairāk...

Notiks seminārs par ēkas uzturēšanu pēc renovācijas

Šā gada 9. maijā Ekonomikas ministrija un Attīstības finanšu institūcija Altum organizē semināru “Ēkas dzīve pēc renovācijas". Semināra laikā eksperti dos padomus, kā rūpēties par ēkas ilgmūžību pēc tās atjaunošanas. 

Uz semināriem aicinām renovēto daudzdzīvokļu un sabiedrisko ēku apsaimniekošanas uzņēmumu un dzīvokļu īpašnieku biedrību pārstāvjus, kā arī daudzdzīvokļu dzīvojamo māju vecākos.

Pasākuma laikā informēsim par apmesto un ventilējamo fasāžu kopšanu, siltumapgādes sistēmas uzturēšanu un regulēšanu, siltumenerģijas uzskaiti, kā arī par ventilāciju un mikroklimatu renovētā ēkā. Eksperti konsultēs, kā pareizi lietot atjaunotu ēku, vēl vairāk ietaupot enerģiju un veidojot veselīgu vidi.

Seminārs notiks Ekonomikas ministrijas telpās šā gada 9. maijā plkst. 10:00 (Rīga, Brīvības iela 55, 224. sanāksmju zālē, II ieeja). Semināra dienas kārtība un pieteikšanās Ekonomikas ministrijas tīmekļa vietnē

Papildu informāciju par šo seminār un un citiem informatīvajiem pasākumiem energoefektivitātes jomā var saņemt Ekonomikas ministrijā (dzivosiltak@em.gov.lv, 67 013240). Jaunumiem par ēku energoefektivitāti var sekot līdzi arī twitter.com/siltinam un facebook.com/dzivosiltak.

Seminārs tiek organizēts informatīvās kampaņas “Dzīvo siltāk”  ietvaros.

Lasīt vairāk...

Precizēta būvkomersantu klasifikācijas kārtība

Šā gada 25.aprīļa sēdē Ministru kabinets apstiprināja Ekonomikas ministrijas sagatavotos grozījumus būvkomersantu klasifikācijas noteikumos, lai nodrošinātu administratīvā procesa skaidrību un precizētu kvalifikācijas vērtēšanu situācijās, kas atšķiras no biežāk iespējamajām.

Izstrādājot klasifikācijas funkcionālos risinājums Būvniecības informācijas sistēmā tika konstatētas vispārējiem klasifikācijas principiem un procesam neraksturīgas situācijas, kuras nebija iespējams paredzēt iepriekš. Tādēļ noteikumu grozījumi paredz precizējumus un skaidrojumus klasifikācijas iestādes darbībām neordinārajās situācijās.

Būtiskākie precizējumi attiecas uz ārvalstu būvkomersantu klasificēšanas kārtību un būvspeciālistu skaita vērtēšanas principu, nosakot sertifikātā ietverto patstāvīgu profesionālo prakšu skaitu kā vērtēšanas vienību iepriekš paredzētā būvspeciālistu skaita vietā. 

Tāpat precizēta datu apkopošanas metode par apakšuzņēmēju pieredzi būvdarbu veikšanā, kā arī iekļauti tehniski un skaidrojoši precizējumi klasifikācijas aprēķinam un klasifikācijas iestādes procesuālajām darbībām.

Vairāk ar grozījumiem Ministru kabineta 2016.gada 12.aprīļa noteikumos Nr.211 "Būvkomersantu klasifikācijas noteikumi" var iepazīties Ministru kabineta tīmekļa vietnē (http://tap.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40421623&mode=mk&date=2017-04-25 ).

Vienlaikus vēlamies atgādināt, ka Būvniecības valsts kontroles birojs 2017.gada maijā uzsāks būvkomersantu klasifikāciju, bet saskaņā ar Publisko iepirkumu likumu tās piemērošana publisko būvdarbu iepirkumiem būs saistoša tikai no 2019.gada 30.aprīļa.

Lasīt vairāk...

Knauf uzņēmumu grupa rīko BIM risinājumu konferenci 2017

26. aprīlī no plkst. 9:30 līdz 16:00 Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā norisināsies Knauf un Knauf Insulation rīkotā “Ēkas Informācijas Modelēšana” (BIM) konference. Tajā piedalīsies augstas klases vietējie un ārzemju lektori, profesionāļi ar pieredzi, kā arī sadarbības partneri, kuri ir uzsākuši vai plāno sākt darbu izmantojot “Ēkas Informācijas Modelēšana” (BIM).

Konferences mērķis ir iepazīstināt dalībniekus ar jau pieejamiem Knauf un Knauf Insulation BIM risinājumiem industrijas tirgū un izzināt tirgus vajadzības BIM risinājumos.

Knauf ir viens no vadošajiem būvmateriālu ražotājiem pasaulē, kas darbojas vairāk nekā 80 valstīs, nodarbina 26 000 darbinieku un ražo produktus vairāk nekā 220 rūpnīcās visā pasaulē. 2015.gadā grupas apgrozījums sasniedza 6,4 miljardus eiro.

Dalība konferencē ir bezmaksas, taču ar iepriekšēju pieteikšanos pa e-pastu: germane.liga@knauf.lv līdz 25.aprīlim. Papildus informācijai iespējams zvanīt pa tālr.: +371 67032958 (Andris Veinbergs); +371 29473846 (Santis Girnius). 

Lasīt vairāk...

Roterdamas tirgus halle - inženiertehnisks meistardarbs

Caurspīdīgais zīmuļspicētājs.

Roterdamas tirgus halle ir ne tikai arhitektonisks, bet arī inženiertehnisks meistardarbs. 

Pat vismelnākajam mākonim ir sava sudraba maliņa. Šis bieži vien spekulatīvi lietotais mierinošais izteiciens pilnībā ir attiecināms uz otro lielāko Nīderlandes pilsētu Roterdamu. Otrajā pasaules karā šī skarbā ostas pilsēta tika pamatīgi sabombardēta, tāpēc tajā nav nekā no Amsterdamas vai Hāgas arhitektoniski vēsturiskā šarma. Bet tas nozīmē arī to, ka jaunajai arhitektūrai te nav bijis īpaši jāpārliecina par savu vērtību un jākaro par vietu zem saules. Jaunajai arhitektūrai, lai vai kāda tā būtu, Roterdamā vienkārši ir ļauts būt, pat tās vēsturiskajā centrā. 

Impozantākais jaunradījums, ko jau paguvuši nodēvēt par pilsētas ikonu, atrodas šādā kara iecirstā robā. Jaunā Roterdamas tirgus halle (Markthal), kas pirmo reizi durvis publikai vēra pirms trim gadiem, ir “dvēseles radinieku” apstāvēta: rokas stiepiena attālumā no tās ir ērmotās Pīta Blūma kubikmājas no 80. gadiem un tā paša arhitekta torņi, ko roterdamieši dēvē par zīmuļiem to konusveida jumta dēļ; turpat arī industriālā bibliotēka ar spilgti dzelteno cauruli, ko projektējis viens no slavenākajiem 20. gadsimta holandiešu arhitektiem Jāps Bakema. Nenoliedzami laba kompānija jaunajai tirgus hallei, kuras projektu savukārt radījis ekstravagantais roterdamiešu arhitektu birojs MVRVD ar arhitektu Viniju Māsu priekšgalā. Kaut arī finansiāli šai ēkai neklājas labi – tirgus tā arī nav iedzīvojies –, tomēr tas neatceļ šīs būves arhitektonisko unikalitāti: būve jau ievākusi pamatīgu godalgu ražu, tostarp arī kā labākā inženiertehniskā būve. 

Trakie būvdarbi

Markthal ir pakavveida arkas tipa ēka, 114 metru gara, 70 metru plata (un tas ir gandrīz tikpat, cik viens futbollaukums) un 40 metru augsta. Roterdamieši to iesaukuši par zīmuļu spicētāju, atsaucoties uz netālu esošajiem Blūma torņiem. Šī hibrīdēka ir vieta ne tikai tirgum ar aptuveni 100 stendiem, bet arī 228 dzīvokļiem, restorāniem un kafejnīcām, veikaliem un četru līmeņu autostāvvietai pazemē. Ēkas būvniecība un projektēšana izmaksāja 175 miljonus eiro. 

Markthal būvniecība sākās oktobrī pirms astoņiem gadiem. Vēsturiski šajā vietā atradās upe, kas 19. gadsimta beigās tika novirzīta, tomēr zeme vēl joprojām tur ir ļoti nestabila un slapja...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" aprīļa numurā*!

*Žurnālu “Būvinženieris” var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99, Latvijas pasts un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

 

Jolanta Sēnele

Lasīt vairāk...

Būvniecības nedēļā diskutē par nozares izglītības jautājumiem

Būvniecības nedēļas ceturtā diena bija veltīta nozares izglītības jautājumiem.

Referenti sniedza klātesošajiem ieskatu par  būvspeciālistu sagatavošanas programmām, problēmām un izaicinājumiem gan universitāšu, gan koledžu un arodizglītības līmeņos. Programma noslēdzās ar diskusiju par uzdevumiem, kas jāveic konkurētspējīgas profesionālās izglītības turpmākai pilnveidei. Jācer, ka diskusijai sekos konkrēti un mērķtiecīgi pasākumi.

Attēlā diskusijas dalībnieki, no kreisās – Jānis Niedre (Rīgas Celtniecības koledžas Būvniecības katedras vadītājs), Edmunds Valantis (EM valsts sekretāra vietnieks), Alla Imanta (IZM Izglītības departamenta eksperte), Ināra Ostrovska (Daugavpils Būvniecības tehnikuma direktore), Artūrs Graudiņš ( Skonto Group personāla vadītājs).

Raimonds Eizenšmits

Lasīt vairāk...

Aicinām apmeklēt „Rīgas forums 2017”

Rīgas forums 2017
RĪGA – ZIEMEĻU METROPOLE
KONKURĒTSPĒJA | SINERĢIJA
Nenokavē reģistrēties pasākumam „Rīgas forums 2017”!
Aicinām uz vērienīgu forumu par Rīgas attīstību „Rīgas forums 2017” jau š. g. 10. maijā.
• Vairāk nekā 10 lektoru no visām Baltijas valstīm
• Atklāta ekspertu diskusija par Rīgas infrastruktūru un tās attīstību
• TĒMAS: Globālās tendences: urbanizācija, centralizācija, resursu un cilvēku koncentrēšanās | Lielpilsētu attīstība, nozīme un potenciālie scenāriji | Baltijas valstu stāsti | Rīgas priekšrocības, attīstības stratēģija | Rīgas zīmols | Jaunie un potenciālie attīstības centri Rīgā | Rīga kā reģiona finanšu centrs | Intelektuālā darbaspēka piesaistīšana Rīgai | Rīgas attīstības, pazīstamības stratēģija | Rīga – vēsturiska metropole vai moderna viedpilsēta?
Norises laiks: 10. maijs plkst. 9.00–16.30
Norises vieta: Latvijas Nacionālā bibliotēka, Mūkusalas iela 3, Rīga
Apmeklējot forumu, Jums tiks nodrošināts: izdales materiāli, apmaksātas pusdienas, kafijas pauzes un uzkodas, pieeja lektoru prezentāciju un foto materiāliem
Jautājumu vai neskaidrību gadījumā aicinām rakstīt uz e-pastu bigevent@bigevent.lv vai zvanīt uz tālruni 29842556

 
Lasīt vairāk...

Aprīļa Latvijas Būvinženieru savienības valdes sēde

Latvijas Būvinženieru savienības (LBS) valdes sēdē 18. aprīlī tika izvērtēta LBS 29. kongresa  norise un tika ieskicēti priekšlikumi nākamajam  XXX LBS kongresam, kurš notiks valsts 100-gades jubilejas gadā, pie tam būs arī LBS  valdes  un valdes priekšsēdētāja vēlēšanu kongress. 

Valdes sēdē tika pārrunāts par LBA un LBS organizēto skati “Gada labākā būve Latvijā 2016”, kura notika sadarbībā ar 13  nevalstiskajām organizācijām un vairākām ministrijām,  valsts institūcijām un mediju partneriem.

Klātesošie runāja par uzdevumiem, kas veicami, lai sekmīgi sagatavotos apbalvošanas ceremonijai “Būvindustrijas lielā  balva” .                        

Būtiski tika diskutēts par normatīvo aktu pilnveidošanas virzību: Būvniecības  likumu; Vispārīgiem  būvnoteikumiem ( MK noteikumi Nr. 500); Būvspeciālistu  kompetences  novērtēšanas un  patstāvīgās prakses uzraudzības  noteikumiem  (MK noteikumi Nr. 610) un Būvizmaksu noteikšanas kārtību (LBN 501-17).

Valde tika informēta par  jautājumiem, kuri  aktuāli un diskutējami Latvijas, Igaunijas un Lietuvas Būvinženieru savienību pārstāvjiem tikšanās laikā 27.-28.aprīlī Klaipēdā; par tikšanos ar LLU pēdējā kursa studentiem; par  citām aktivitātēm. 

Par LBS Jelgavas reģionālās kopas vadītāju tika apstiprināta Sandra Gusta.            

Nākamā valdes sēde notiks 23. maijā Siguldā. 

Lasīt vairāk...

Cēsīs norisināsies “Koka arhitektūras, amatu, rūpniecības un dizaina dienas”

2017.gada 2.-4.maijā, Cēsīs norisināsies starptautiska konference “Koka arhitektūras, amatu, rūpniecības un dizaina dienas”.

Starpdisciplināra konference Vidzemes koncertzālē “Cēsis” ar Latvijas un ārvalstu ekspertu – arhitektu, rūpnieku, dizaineru, tehnologu, zinātnieku un amatnieku piedalīšanos. Rādīsim Latvijas koka nozaru iedvesmojošākos stāstus, vienosim dizainu, mākslu, ražošanu un amatnieku prasmes, formulēsim problēmas un izvirzīsim risinājumus, apzināsimies un novērtēsim savas spējas un pieredzi.

Rīta sesija

9:00 -12:00 Latvijas lektori
Cēsu pašvaldības pārstāvis, RTU Arhitektūras fakultāte, Latvijas Koka būvniecības klasteris, biedrība “Zaļās mājas”, Latvijas Valsts meži, koka būvizstrādājumu ražotāji, dizaineri un arhitekti.

Pēcpusdienas sesija 
13:00 – 18:00 ārvalstu lektori

Matthias Amman, Austrija holzbaukunst.at

Helmut Krapmeier, prof., Linz, Salzburg, Krems augstskolās Austrijā

Franco Piva, koka konstrukciju inž., Itālija www.ergodomus.it

Katja Vahtikari, Aalto universitāte, Somija, projekts Wood2New www.wood2new.org

Peter McCurdy, Lielbritānija, koka ēku restaurācijas un rekonstrukcijas speciālists, slavenā http://www.shakespearesglobe.com/ autors.

Philip Tidwell, Aalto universitāte, Somija, Wood Programm projekts Kokoon  http://woodprogram.fi/

u.c.

Konferences rīkotājs Koka dienu 2017 ietvaros - Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultāte. 

Konferencē tiks nodrošināta sinhronā tulkošana latviešu un angļu valodā.

Plašāka informācija: http://www.kokadienas.lv/notikumi.html

Lasīt vairāk...

Daudzstāvu koka apbūves veicināšanai Latvijā “Būvniecības nedēļas 2017” ietvaros īpaša uzmanība

No 18. līdz 21.aprīlim Rīgā norisināsies ikgadējā “Būvniecības nedēļa 2017”, kas ir viens no gada nozīmīgākajiem publiskās diskusijas forumiem par paveiktajiem un veicamajam uzdevumiem būvniecības nozarē. Četru dienu garumā Latvijas un pasaules nozares profesionāļi diskutēs par nozares aktualitātēm politikā, būvnormatīvos un izglītībā, īpašu uzmanību veltot koka apbūves veicināšanai Latvijā.   

“Mērķtiecīgi plānojam pielāgot normatīvo regulējumu, lai īpaši sekmētu daudzstāvu koka ēku būvniecību Latvijā. Šim sektoram saskatu būtisku izaugsmes potenciālu ar augstu pievienoto vērtību, kas nodrošinātu attīstības perspektīvas gan mūsu būvmateriālu ražotājiem, gan būvniekiem,” uzsver Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.  

Savukārt Būvniecības valsts kontroles biroja (BVKB) direktors Māris Demme norāda: “Kā ierasts – ikgadējā Būvniecības nedēļā, tāpat kā starptautiskajā būvniecības kvalitātes konferencē kopā ar būvniecības nozares pašmāju un ārzemju ekspertiem un politikas veidotājiem atskatāmies uz paveikto nozarē un veltām īpašu uzmanību nozares ilgtspējīgai attīstībai nākotnē vienotas izpratnes veidošanai par drošu un kvalitatīvu būvju nodrošināšanu.”  

Būvniecības nedēļas pirmajā dienā, 18.aprīlī, norisināsies “Politikas diena”. Uzmanības centrā – atskatīšanās uz pērn parakstītā valdības un nozares memoranda izpildes progresu un izaicinājumiem nākotnē. Paneļdiskusijā tiks runāts par būvniecības procesos iesaistīto pušu atbildību un nepieciešamajiem pasākumiem, lai pasargātu pasūtītāju no nekvalitatīvu būvniecības pakalpojumu radītiem zaudējumiem. Savukārt dienas noslēgumā tiks diskutēts un sniegts ieskats būvniecības informācijas sistēmas (BIS) nākotnes attīstības scenārijos, pārrunātas prioritātes būvniecības procesa uzlabošanā BIS un normatīvā regulējuma grozījumu plāna izstrādāšanā.  

Otrajā dienā, 19.aprīlī, notiks “Koka apbūves forums” ar mērķi veicināt daudzstāvu koka ēku apbūvi Latvijā. Diskusijās gan vietējie, gan ārzemju kokrūpniecības un būvniecības eksperti un pārstāvji dalīsies pieredzē par koka apbūves priekšrocībām, specifiku, ilgtspēju, normatīvo regulējumu, pozitīvajiem piemēriem, kā arī Latvijas tirgus potenciālu.  

Lai pārrunātu būvnormatīvu turpmākās attīstības koncepciju, 20.aprīlī notiks “Būvnormatīvu un standartu diena”. Nozares līderi diskutēs par turpmākajiem būvnormatīvu un standartu lietošanas principiem būvniecības nozarē, lai nodrošinātu būvju kvalitāti un drošību. Tās laikā tiks sniegts vērtējums par izstrādāto būvnormatīvu turpmākās attīstības koncepciju, kā arī informēts par pasūtītāja pieprasījumu un nozares piedāvājumu koncepcijas īstenošanā.  

Kā ierasts – Būvniecības nedēļa noslēgsies ar izglītībai veltītu dienu 21.aprīlī, kurā būvniecības un izglītības nozares pārstāvji diskusijā – “Kādi uzdevumi jāveic konkurētspējīgas augstākās izglītības pilnveidei atbilstoši nozares vajadzībām?” – meklēs atbildes jauno speciālistu pilnvērtīgai izglītošanai būvniecības jomā.  

Plašāka informācija un “Būvniecības nedēļas 2017” programmas BVKB mājaslapā: http://bvkb.gov.lv/lv/content/buvniecibas-nedela-2017  

Būvniecības nedēļas mērķis ir vienkopus pulcēt būvniecības procesā iesaistītos dalībniekus un ekspertus, politikas veidotājus, izglītības, valsts iestāžu un organizāciju pārstāvjus, lai sekmētu būvniecības nozares ilgtspējīgu izaugsmi, būvspeciālistu kvalifikācijas celšanu, kā arī modernizētu būvniecības vides regulējumus.  

Būvniecības nedēļu organizē Ekonomikas ministrija un BVKB sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru, kā arī citiem nozares sadarbības partneriem.

 

Lasīt vairāk...
Pierakstīties šai RSS barotnei