Objekti filtrēti pēc datums: oktobris 2017

Notiks “RESEARCH FOR ENVIRONMENT AND CIVIL ENGINEERING DEVELOPMENT 2017” konference

Starptautiskā zinātniskā konference “RESEARCH FOR ENVIRONMENT AND CIVIL ENGINEERING DEVELOPMENT 2017” notiks 2017. gada 2.-3. novembrī Latvijas Lauksaimniecības universitātes Vides un būvzinātņu fakultātē, Akadēmijas 19, Jelgavā.

Mūsdienās vides un inženiertehniskās pētniecības jomas ietver dažādas citas zinātnes nozares, kas aptver būvniecību, arhitektūru, vides zinātnes, zemes pārvaldību un ģeodēziju, nekustamā īpašuma vērtēšanu, kā arī ainavu plānošanu. Zinātnieki, pedagogi un praktiķi no šīm dažādajām zinātnes jomām ir laipni gaidīti, lai dalītos pieredzē pārrunās un iegūtu jaunas idejas par viņu interesējošajām tēmām. Šī ir iespēja ikvienam radīt jaunas idejas un rast sadarbības iespējas nākotnē.
Konferences darbs tiks organizēt šādās sekcijās:

 1. Būvniecība un atjaunošana;
  2. Būvmateriāli un būvkonstrukcijas;
  3. Vide un vides inženierija;
  4. Ainavu arhitektūra;
  5. Energoefektivitāte;
  6. Ūdens resursu inženierija;
  7. Zemes pārvaldība un ģeodēzija;
  8. Nekustamā īpašuma vērtēšana un tirgus.

Aicinām konferences programmu skatīt konferences mājas lapā un reģistrēties. Tiešsaistes reģistrācija konferences tīmekļa vietnē http://www.llu.lv/conferences/reced_2017/registration 


Zinātniskie raksti tiks publicēti Starptautiskās zinātniskās konferences rakstu krājumā "Civil Engineering" (ISSN 2255-8861 (tiešsaistē)). 
Ainavu arhitektūras jomas zinātniskie raksti tiks publicēti zinātniskajā žurnālā "LANDSCAPE ARCHITECTURE AND ART"  (ISSN 2255-8632 print, ISSN 2255-8640 tiešsaistē).

Vairāk informācijas un reģistrācija konferences mājas lapā http://www.llu.lv/conferences/reced_2017/home

2.11.2017. Konferences ietvaros plānoti vairākas darbnīcas /Workshops Bušmaņa auditorijā - “Risinājumi ilgtspējīgai būvniecībai” un 602.telpā -GIS (var apmeklēt visi interesenti)

Laipni gaidīti!!!

Darbnīcu/Workshop  programma

 

 

WORKSHOP – SOLUTIONS FOR SUSTAINABLE CONSTRUCTION (in Enlish or Latvian)

“Petera Busmana” auditorium

 

16.00 – 16.10

S.Gusta - Workshop opening

 

16.10 – 16.35

A.Veinbergs “Lightweight Constructions Using Local Resources, Sustainable Solutions”

 

16.35-17.00

A.Lesinskis “Conditions for the Creation of Healthy and Energy Efficient Buildings”

 

17.00-17.25

 1. Lauzis “Window connection thermal bridge reduction options and the corresponding assembly place”

 

17.25-17.40

A.Dlohi “CLT Structures and Opportunities in Latvia”

 

WORKSHOP – OPPORTUNITIES AND CHALLENGES IN REMOTE SENSING PROCESSES AND DATABASE BUILDING (in English or Latvian)

 

room Nr. 602, 6th floor

16.00 – 16.10

A.Celms - Workshop opening

 

16.10 – 16.40

Possibilities of Application and Control of Remote Sensing Methods for Development of Topographical Maps

Andrejs Veliks, GeoLux project manager

16.40 – 16.50

Discussion

 

16.50 – 17.20

Possibilities and Application of Georeferencing in Development of GIS databases

Maris Knoks, GeoStar member of the board

17.20 – 17.30

Discussion

 

Lasīt vairāk...

Latvijas Nacionālā teātra ēkas jaunā piebūve ver durvis saviem skatītājiem

Ceturtdien, 19.oktobrī, klātesot kultūras ministrei Dacei Melbārdei, Rīgas domes priekšsēdētāja vietniekam Andrim Amerikam, Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas priekšsēdētājam Oļegam Burovam, Latvijas Nacionālā teātra direktoram Ojāram Rubenim, LMT prezidentam Jurim Bindem un būvniecības kompānijas „Velve” valdes priekšsēdētājam Aināram Leitēnam, durvis saviem skatītājiem atvēra Latvijas Nacionālā teātra ēkas jaunā piebūve. Turpmāk teātra skatītājiem ieeja LMT Jaunajā zālē būs no pilsētas kanāla puses.

„Latvijas Nacionālais teātris ieņem ļoti nozīmīgu vietu mūsu valsts veidošanās stāstā un esmu gandarīta, ka remontdarbi ir pabeigti jau šogad, lai varētu daudzveidīgos pasākumos šeit atzīmēt Latvijas valsts simtgadi,” atklāšanas pasākumā teica kultūras ministre Dace Melbārde.

Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks atklāšanas pasākumā sacīja: „Mēs pārāk maz ikdienā uzsveram pozitīvas lietas, bet šodien mēs atklājam vietu, kur radīsies ne tikai pozitīva domāšana, bet būs iespēja garīgi savu domāšanu uzlādēt. Tas bija mūsu pašcieņas jautājums, sagaidot valsts simtgadi, atjaunot Latvijas Nacionālā teātra ēku – vietu, kur ir dzimusi mūsu valsts. Un Rīgas pilsētas pašvaldībai ir patiess gandarījums, ka sabiedrībai nozīmīgas celtnes tiek atjaunotas, pateicoties lieliskai sadarbībai ar Kultūras ministriju un tās pakļautības iestādēm.”

Latvijas Nacionālā teātra direktors Ojārs Rubenis uzsvēra: „Man ir milzu prieks, ka šī skaistā piebūve ir tapusi un ka tā ļoti patīk mūsu aktieriem un teātra darbiniekiem, ceru, ka to novērtēs mūsu skatītāji.”

„Atskatoties uz līdz šim sasniegto un paveikto, man ir gandarījums, ka LMT kā Latvijas Nacionālā teātra ilggadējs atbalstītājs varējis būt līdzās ne tikai teātra, bet arī jauno mākslinieku izaugsmē. Līdz ar LMT Jaunās zāles atklāšanu godam tiek gaidīta ne tikai valsts simtgade, bet arī teātra simtā sezona. Turklāt, lai spētu priecēt un pulcēt vēl plašāku mākslas cienītāju loku, pēc veiktās pārbūves teātris kļuvis pieejamāks. Novēlu, lai pārmaiņas telpā nes jaunu elpu radošai iedvesmai un jauniem sasniegumiem!” zāles atklāšanā teica LMT prezidents Juris Binde.

„Lai Latvijas Nacionālā teātra ēkai nodrošinātu vides pieejamību, šovasar pēc Rīgas domes Īpašuma departamenta pasūtījuma tika izbūvēta trīs stāvu jauna piebūve ar kopējo platību gandrīz 203 kvadrātmetri. Piebūve tika būvēta pilsētas kanāla pusē, lai radītu skatītāju ieeju arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem teātra jaunajā zālē, kā arī, lai nodrošinātu skatītāju evakuāciju no jaunās zāles un nepieciešamās palīgtelpas,” klātesošos informēja Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas priekšsēdētājs Oļegs Burovs.

Piebūves fasāde ir analoga jau esošajai teātra piebūvei un tās apdarē tika izmantoti atbilstoši apdares materiāli un krāsu toņi. Ir atjaunots arī esošais piebraucamā ceļa un ietves asfaltbetona segums 990 kvadrātmetru platībā no Krišjāņa Valdemāra ielas līdz jaunajam piebūves apjomam un gar ēku izveidotas jaunas autostāvvietas.

Jaunās piebūves platība ir 203 kvadrātmetri, un tās pirmajā stāvā atrodas ieeja, vestibils, lifts cilvēkiem ar īpašam vajadzībām, garderobe, kāpņu telpa un vēdināšanas kamera. Otrajā stāvā ir halle, kafejnīca ar skatu uz pilsētas kanālu, tualete cilvēkiem ar kustību traucējumiem un kāpņu telpa, savukārt trešajā stāvā - halle, tualetes, divas skatītāju zāles palīgtelpas un kāpņu telpa ar ieeju skatītāju zālē. Stikla fasādes kopējais laukums 141 kvadrātmetrs, tai skaitā otrā stāva bīdāmā stikla ārsiena.

Latvijas Nacionālā teātra ēkas fasādes atjaunošu un piebūves celtniecības darbus pēc Rīgas domes Īpašuma departamenta pasūtījuma veica būvniecības kompānija „Velve”. Kopumā ēkas piebūves celtniecības, fasādes atjaunošanas un labiekārtošanas darbu izmaksas ir 1,08 miljoni eiro.

Pēc jaunās piebūves atklāšanas pasākuma uz pirmo sanāksmi sanāca arī komisija, kura izveidota, lai izvērtētu simtgades vides objektus, ko iecerēts izvietot alejā pie Latvijas Nacionālā teātra. Komisijā darbojas Rīgas domes Īpašuma komitejas priekšsēdētājs Oļegs Burovs, Latvijas Nacionālā teātra direktors Ojārs Rubenis, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas priekšnieks Juris Dambis, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce, Kultūras ministrijas eksperts Jānis Dripe, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Aleksejs Naumovs, Rīgas domes Īpašuma departamenta Būvniecības pārvaldes priekšnieks Rihards Rusins un Arhitektu nodaļas vadītāja Arta Goldberga. Komisijas darbā kā eksperte ir piesaistīta arī mākslas zinātniece Helēna Demakova. Simtgades aleju plānots izveidot līdz nākamā gada vasarai.

Informāciju sagatavoja:

Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļa

Lasīt vairāk...

Semināri par pieejamo atbalstu energoefektivitātes pasākumu īstenošanai daudzdzīvokļu ēkās notiks 19 Latvijas pilsētās

Ekonomikas ministrija un Attīstības finanšu institūcija Altum informatīvās kampaņas „Dzīvo siltāk” ietvaros 2017. gada oktobrī uzsāk semināru ciklu par pieejamo valsts atbalstu energoefektivitātes pasākumu īstenošanai daudzdzīvokļu ēkās.  

Semināru laikā klātesošie varēs saņemt informāciju par atbalsta programmas „Veicināt energoefektivitātes paaugstināšanu dzīvojamās ēkās” nosacījumiem, tehniskās dokumentācijas sagatavošanas niansēm, lēmuma pieņemšanas procedūru, kā arī līdzfinansējuma saņemšanas aspektiem. Semināros būs iespēja saņemt padziļinātas konsultācijas daudzdzīvokļu māju pilnvarotajām personām par finansējuma pieteikuma un saistīto dokumentu sagatavošanas jautājumiem. Tāpat eksperti semināros informēs par daudzdzīvokļu ēkas renovācijas projekta vadības procesa niansēm. Savukārt Latvijas komercbanku pārstāvji semināros informēs par banku nosacījumiem finansējuma saņemšanai daudzdzīvokļu ēku atjaunošanai.

Uz semināriem aicinām namu pārvaldīšanas uzņēmumu, dzīvokļu īpašnieku biedrību un būvniecības uzņēmumu pārstāvjus, kā arī daudzdzīvokļu dzīvojamo māju vecākos.

Semināri par energoefektivitātes pasākumu īstenošanu daudzdzīvokļu ēkās un pieejamo valsts atbalstu notiks:

25. oktobrī  – Tukumā un Talsos;

26. oktobrī – Ventspilī un Liepājā;

1. novembrī – Jēkabpilī un Daugavpilī;

2. novembrī – Rēzeknē un Preiļos;

8. novembrī – Siguldā un Salacgrīvā;

9. novembrī – Valmierā un Madonā;

15. novembrī – Salaspilī un Ogrē;

16. novembrī – Dobelē un Bauskā;

21. novembrī – Rīgā; 

29. novembrī – Babītē;

5. decembrī – Jūrmalā. 

Detalizētāka informācija par semināru norises vietām, dienas kārtību un reģistrēšanos dalībai tajos pieejama Ekonomikas ministrijas mājaslapā. Papildu informāciju var saņemt Ekonomikas ministrijā (dzivosiltak@em.gov.lv, 67 013 240). Jaunumiem par ēku energoefektivitāti var sekot līdzi arī twitter.com/siltinam un facebook.com/dzivosiltak.

Kā zināms, 2016. gada 15. martā Ministru kabinets apstiprināja atbalsta programmu energoefektivitātes paaugstināšanai daudzdzīvokļu dzīvojamās ēkās. Atbalstam daudzdzīvokļu ēku renovācijai laika periodā no 2016. līdz 2023. gadam būs pieejami 166 470 588 eiro. Programmas ietvaros plānots atbalstīt aptuveni 1 700 ēku atjaunošanu, sniedzot iespēju gandrīz 13,5 tūkstošiem ģimeņu sasniegt būtisku enerģijas ietaupījumu. Atbalstu daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumiem sniedz Attīstības finanšu institūcija Altum. Sīkāka informācija par programmu ir pieejama Altum mājaslapā un Ekonomikas ministrijas mājaslapā

Papildus informējam, ka iepriekšējā Eiropas Savienības fondu plānošanas perioda ietvaros, laika posmā no 2010.-2016. gadam ar ES fondu līdzfinansējumu Latvijā kopumā renovētas 711 ēkas. Detalizēta informācija par renovēto ēku statistiku publicēta Ekonomikas ministrijas mājaslapā, kā arī Latvijā renovēto ēku e-kartē.  

Lasīt vairāk...

Bauskas baseins mainās būvēšanas laikā

Ilgi gaidītais peldbaseins Bauskā uzcelts līdz spārēm, būvniecības gaitā piedzīvojot izmaiņas pamatu plānojumā, celtnes elementu apjomā un apdares detaļās.

Objektu Būvinženierim izrādīja Bauskas novada bērnu un jaunatnes sporta skolas direktore Biruta Grantiņa un SIA Abora projektu vadītājs Aigars Vērdiņš.

Taupīs enerģiju

Ēkas apjoms projektēts kompakts, lai maksimāli izvairītos no siltuma zudumiem. Galvenajā apjomā pirmajā stāvā ir divi baseini – sporta peldbaseins un bērnu baseins. Ēkas ventilējamās fasādes un jumts apšūti ar alumīnija plāksnēm kapara krāsā. Tās būvobjekta teritorijā septembrī sagatavoja uzlikšanai atsevišķā nojumē. Dienvidu fasāde stiklota ar speciālām energoefektīvām vitrīnām.

Lielajā peldbaseinā būs ar elektronisko ierīci aprīkoti starta paaugstinājumi. Te varēs rīkot oficiālas jaunatnes sacīkstes, uzsver Grantiņa. Peldbaseinā būs iekārta cilvēku ar funkcionāliem traucējumiem ielaišanai ūdenī. Ievilkts elektrības pievads tablo, kuru iegādāsies un uzstādīs, tiklīdz būs tāda iespēja, skaidro sporta skolas vadītāja.

Grunts ar pārsteigumiem

Neplānotas pārmaiņas baseina cēlājus sagaidīja jau pašā sākumā. Rokot būvbedri, atklājās kas cits, nekā bija noskaidrots ģeodēziskajā izpētē. Iepriekš nebija noteikts izdedžu patiesais apjoms, kas padomju laikā biezā slānī bija ierakti zemē izolācijai, jo konkrētajā vietā atradās apsildāmas siltumnīcas. Irdenā izdedžu kārta atklājās tur, kur cerētajā smiltī un šķembu kārtā bija jābalsta metāla kolonnas. Taču grunts bija pārāk irdena, to vajadzēja atrakt. Atklājās akas, kas nebija norādītas nevienā plānā, būvbedres dziļumā bija pārmērīgs mitrums...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" oktobra numurā!*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Antra Ērgle

Foto: Sarmīte Livdāne

Lasīt vairāk...

Guļbūve Kalifornijā

Šogad jūnijā (56. numurs) Būvinženierī publicējām sarunu ar inženieri no Kalifornijas Gunāru Reini. Darba specifikas dēļ viņš kopā ar ģimeni dzīvojis dažādās pasaules zemēs, līdz sajutis vajadzību pēc ģimenes mājas, kur atpūsties no klejojumiem un sajusties kā latvietim Amerikā.

Inženiera ģimenes māja Sanfrancisko dārzu rajonā ir divu tradicionālu būvniecības metožu apvienojums. Pirmais stāvs ir tipiska amerikāņu statņu būve, bet otrais un trešais stāvs celti pēc somu guļbūves parauga. Amerikā nav populāras guļbūves kā ģimenes mājas, reizēm šādi būvē brīvdienu mājas. Reti arī gadās redzēt ēku, ko saimnieks cēlis pats savām rokām. Bet tāda nu laikam ir latvieša daba, lai kur viņš arī atrastos. Guļbūves sienas veidotas bez naglām, skrūvēm vai citiem stiprinājumiem, Gunārs pats arī veicis vairākas svarīgas izmaiņas projektā, piešķirot ēkai izteiktāku raksturu.

Kāda bija ēkas būvniecības gaita?

Doma par ģimenes māju mums radās, kad Sanfrancisko apkārtnē 70. gados būvēja ātrgaitas dzelzceļa līniju. Meitas tajā laikā studēja, manas darbavietas galvenais birojs atradās Sanfrancisko; izlēmām, ka māja jābūvē tuvāk jaunajai infrastruktūrai, netālu no dzelzceļa stacijas, lai visi varētu āri un ērti pārvietoties. Izaicinājums bija vietas izvēle, jo visi apbūves gabali jau bija izpirkti. Tas, ko mums palaimējās dabūt, atradās kalna nogāzē, tāpēc, uzsākot būvniecību, vispirms bija jānorok daļa kalna, jāizlīdzina būvlaukums un jāuzbūvē aizsargvalnis. Māju sāku celt 1977. gada 21. martā, un 31. decembrī jau bijām tajā ievākušies, lai sagaidītu Jauno gadu. Man toreiz bija 49 gadi.

Kā jūs raksturotu savu māju – tā ir latviska vai tomēr amerikāniska, vairāk piemērota modernajam cilvēkam?

Daudz kas atkarīgs no tiem, kuri mājā dzīvo. Kamēr es tur dzīvoju, tā bija latviska māja, jo cilvēki paši rada vidi ap sevi. Manuprāt, laba māja ir tāda, kur katrs, kas tur ieiet, jūtas komfortabli. Tajā mājā ir diezgan daudz racionālu lietu, un tā nebūt nav laucinieciska, kā varētu šķist.

Amerikā, kā jau ieceļotāju zemē, arī būvniecībā iespējams atrast pilnīgi visu pasaules tradīciju spektru, bet savulaik, ceļojot pa šo zemi, funkcionējošu guļbūvi gadījās redzēt vien holandiešu pēcteču amīšu kopienā.

Kā jūs nonācāt pie šādas ieceres – būvēt modernu māju ar tik senlaicīgiem paņēmieniem?

Jā, guļbūve Amerikā ir retums...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" oktobra numurā!*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

 

Signe Zuševica teksts un zīmējumi

Foto: no Gunāra Reiņa personiskā arhīva

Lasīt vairāk...

Koka konstrukcijas Aspenas mākslas muzejā

Kamēr Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja ēku projektē starptautiski atzīts britu arhitektu birojs Adjaye Associates un tā Latvijas partneris AB3D, varam iepazīties ar cita mākslas muzeja tapšanu. Pasaulslavena arhitekta Šigeru Bana (Shigeru Ban) projektēta mākslas muzeja ēka pirms dažiem gadiem uzbūvēta Aspenā (ASV).

Izrādās, lielas būves nerada sarežģījumus Latvijā vien. Aspenas jaunais muzejs tapa septiņus gadus, neskatoties uz to, ka projekts izstrādāts par privātu investoru, nevis valsts vai pašvaldības līdzekļiem. Tiesa, tas uzcelts uz pašvaldības zemes, kur neļāva būvēt multifunkcionālu augstceltni. Pirmās japāņu arhitekta Šigeru Bana skices tapa jau 2008. gadā, bet ēka pabeigta 2014. gada vasarā. Tās tapšanas grūtības bija saistītas ne vien ar zemes gabala piešķiršanu, sabiedrisko apspriešanu un citām formalitātēm, bet arī ar visai sarežģīto arhitekta ieceri fasādes risinājumam un jumta konstrukcijai.

Aspena ir neliela pilsētiņa Kolorādo štatā ASV. Tā izveidojusies sudraba meklēšanas buma laikā un vēlāk nosaukta par Aspenu no vārda «apse» – angļu valodā aspen, godinot apkārt esošos kokus. Apdzīvotākā pilsēta kalnu ielejā un populārs slēpošanas kūrorts, kuru divdesmitā gadsimta vidū izveidoja rūpnieks Volters Paipke (Walter Paepcke). Apvidus zināms arī kā slavenību atpūtas vieta, un 2010. gadā tur bija valstī dārgākie īpašumi. Kāpēc slēpošanas kūrortā nepieciešams mākslas muzejs, kuru projektējis pasaulē slavens arhitekts? Muzeja konstukciju tapšanas procesu un grūtības Tallinas koka arhitektūras konferencē prezentēja KL&A inženieris Gregs Kinslejs (Greg Kinsley), bildēs un stāstos daloties ne tikai ar sasniegumiem, bet arī ar kļūdām un apgūtām mācību stundām par koka izmantošanu un stiprinājuma mezgliem.

Arhitekta koncepcija jeb skice bija veidot jumtu kā koka pinumu jeb režģi. Būvinženieri tam izstrādāja trīs konstruktīvo risinājumu variantus, bet galarezultātā tika realizētais ceturtais risinājums, lai pilnīgāk īstenotu arhitekta ieceri. Jumta konstrukcija ir 30,5 x 30,5 metri ar 1,2 x 1,2 metru izmēra moduļu režģi, kur maksimālais laidums ir 15,5metri.

Četri risinājumi

Tika izstrādāti trīs atšķirīgi konstruktīvie risinājumi, tomēr katram no tiem atklājās kādi trūkumi...

 

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" oktobra numurā!*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Antra Viļuma, Mg. arch.

Foto un ilustrācijas: publicitātes materiāli

 

Lasīt vairāk...

Ilgtspējīgas būvniecības process Akropolē

Pēc BREEAM kritērijiem Rīgā top tirdzniecības centrs Akropole, jau būvniecības gaitā taupot resursus, saudzējot vidi, cienot darbiniekus un kaimiņus.

Neliels papildu ieguldījums ar zaļās būvniecības standartiem nozīmē finanšu ieguvumu, ir pārliecināts BREEAM starptautiskais eksperts Evalds Savickis no Lietuvas, ilgtspējīgas būvniecības sistēmu BREEAM un LEED konsultants un Lietuvas Zaļo būvju padomes biedrs.

Drošība un ērtības

Attīstītāji lepojas, ka Akropole ir pirmais tirdzniecības centrs Latvijā, kas tiek būvēts saskaņā ar BREEAM standartiem. Būvinženieris jau aprakstījis biroju ēku Sporta ielā 11, kas arī tapa pēc BREEAM kritērijiem. Intervijā Būvinženierim Savickis skaidro: pasaulē izplatītākās zaļās būvniecības sistēmas BREEAM un LEED daudz neatšķiras. Pirmā tapusi Anglijā un atbilst Eiropas standartiem, otro plašāk izmanto Amerikā, taču metodes un kritēriji ir ļoti līdzīgi. Izvēle atkarīga no investora.

Savickis kā neatkarīgais auditors novērtē būvniecības gaitu vairākas reizes mēnesī, lai tā ritētu saskaņā ar BREEAM. Ikdienā objektā standartus palīdz uzturēt eksperte Aļona Purvlīce no kompānijas Vesta Consulting. Izrādot Būvinženierim objekta vietu, eksperti uzsver nelielās atšķirības, kuru mērķis ir padarīt apstākļus darbiniekiem drošākus un ērtākus, procesu vadīt atklātāk attiecībā pret sabiedrību.

Būvlaukuma vadības telpās var nonākt pa platu, ērtu betona celiņu, lai te varētu iekļūt arī cilvēki ar īpašām vajadzībām. Pastkastītē pie vārtiem savu jautājumu vai ieteikumu var atstāt ikviens. Iesniegumi tiek reģistrēti, un nosūtītas atbildes. Par būvdarbu sākumu un iespējamām neērtībām ar vēstulēm paziņots visiem apkārtējo namu iemītniekiem. Ap būvlaukumu ir blīvs žogs, lai pēc iespējas vairāk aizturētu putekļus, celtnieki ievēro trokšņu ierobežojumus vakara stundās un brīvdienās.

Objektā tiek identificēts katrs darbinieks un apmeklētājs. Drošības instrukcijas ir latviešu, krievu un angļu valodā. Būvnieku birojos, dalītajā sanitārajā mezglā un dušās apkuri regulē pēc vajadzības. Pārvietojamo saules kolektoru ražoto atjaunojamo enerģiju izmanto, piemēram, mobilo ierīču uzlādei un biroja vajadzībām.

Taupība ikdienā

Daudz uzmanības būvniecības procesā pievērš iespējami mazākai ietekmei uz vidi. Būvlaukumu apgaismo ar LED gaismekļiem ļoti precīzā amplitūdā, lai lieki netērētu enerģiju un netraucētu kaimiņus. Te stingri uzskaita elektrības un ūdens patēriņu, aprēķina katras transporta vienības CO2 izmešus. Atkritumus šķiro, vien 5% nododot apglabāšanai un 35% izmantojot atkārtoti. Būvnieku birojā izlikti dati par resursu patēriņu un ietaupījumu. Savickis skaidro, ka patēriņa un ietaupījuma mērķi noteikti pēc iepriekšējos projektos gūtās pieredzes, uzlabojot tos saskaņā ar vietējo praksi.

Teritorijā noņemto augsni izmanto atkārtoti, tiek izvēlēti materiāli ar ekoloģiskajiem sertifikātiem, priekšroku dodot Latvijā ražotajiem. Prasības ir noformulētas jau iepirkumā, ilgtspējīgo standartu speciālistam strādājot kopā ar attīstītājiem un projekta autoriem no idejas izpildes pirmsākuma līdz noslēgumam, skaidro Savickis. Mērķis ir objekts ar veselīgu vidi no augstas kvalitātes materiāliem, atklāts un efektīvs būvniecības process, ko nodrošina ar divkāršu kontroli...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" oktobra numurā!*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Antra Ērgle

Foto: Sarmīte Livdāne

 

 

Lasīt vairāk...

Apjomi, peļņa, nodokļi, darbinieki

Būvniecības produkcijas apjoma kritums negatīvi ietekmējis nozares uzņēmumu finanšu rādītājus.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2016. gada būvniecības produkcijas apjoms faktiskajās cenās (ēkās un būvēs ieguldītā naudas summa) Latvijā bija 1,42 miljardi eiro, kas ir par 17,8% mazāk nekā 2015. gadā. Būvniecības produkcijas samazinājumu pagājušajā gadā būtiski ietekmējis apjoma kritums inženierbūvju celtniecībā par 33,3%, tāpat samazinājums par 11,5% bijis vietējās nozīmes cauruļvadu un kabeļu būvniecībā, savukārt ēku būvniecība 2016. gadā samazinājusies par 2,2%, ko ietekmējis kritums nedzīvojamo ēku būvniecības sektorā par 4,0%.

2016.gadā galvenie pasūtītāji nozarē bijuši valsts un pašvaldības ar projektiem, kur finansējumu pārsvarā nodrošina ES struktūrfondi. Privātā sektora pasūtījumiem pērn bijusi vērojama pieaugoša tendence. 

Būvniecību kā pamatdarbību norāda 9110 uzņēmumi.

2016.gadā izsniegtas 1846 būvatļaujas viena dzīvokļa māju būvniecības uzsākšanai, kapitālajam remontam, rekonstrukcijai un restaurācijai, no kurām 1329 jeb 72% būvatļaujas izsniegtas tieši jauna viena dzīvokļa māju būvniecībai. 178 būvatļaujas pērn izsniegtas rūpnieciskās ražošanas ēku un noliktavu būvniecības uzsākšanai, kapitālajam remontam, rekonstrukcijai un restaurācijai.

Neskatoties uz būvniecības apjoma kritumu aizvadītajā gadā, būvniecības uzņēmuma SIA Merks vadība prognozē, ka nākamajos gados būvniecības sektorā tiek plānots pieaugums, ko sekmēs gan privātie, gan ES fondu finansētie valsts un pašvaldību projekti. To apliecina arī pirmie rezultāti par būvniecības apjomu 2017. gadā, kas rāda, ka pēc pagājušā gada krituma šogad būvniecības nozare piedzīvo atjaunošanos...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" oktobra numurā!*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

 

Indra Urtāne, Lursoft

Lasīt vairāk...

Ekspluatācijā ir nodots dzīvojamo māju komplekss Jūrmalā “Jasmine Garden”

Ekspluatācijā ir nodots jauns četru dzīvojamo māju komplekss Jūrmalā “Jasmine Garden”, kas atrodas Jasmīnu ielā 10, Bulduros, Jūrmalā. Projekta attīstītājs ir holdingā “LNK Group” ietilpstošais uzņēmums “LNK Properties”, projekta autors arhitektu birojs “AB3D” - Juris Mitenbergs, ģenerāluzņēmējs SIA “Merks”.

Vietā, kur vēl pirms gada skatam pavērās milzīga būvbedre un svinīgi tika ielikts pamatakmens kompleksa būvniecībai, šobrīd slejas četras dzīvojamo māju ēkas. Projekts ir interesants savas oriģinālās arhitektūras dēļ. Projekta autors ir godalgotais Latvijas arhitekts un arhitektu biroja “AB3D” vadītājs Juris Mitenbergs. Pēc viņa ieceres, kompleksu “Jasmine Garden” veido četras atsevišķas ēkas, un pateicoties tam, visas dzīvojamās telpas piepilda dienas gaisma. Jaunais komplekss atrodas Bulduru rajonā, 800 m attālumā no jūras. Var uzskatīt, ka šī vieta ir vēl viens galvaspilsētas tuvumā esošs elites mikrorajons. Projekts jau ir ieguvis starptautiskās nekustamo īpašumu federācijas (FIABCI) balvas – Baltic Prix d’Excellence, 2016. gadā nominācijā  - Kūrorta dzīvojamā segmenta īpašums (Resort Real Estate: Residential Project) un 2017. gadā nominācijā: “Videi draudzīga jeb zaļa pārvaldība” (Green Master).

Projekta “Jasmine Garden” attīstītājs holdingā “LNK Group” ietilpstošais uzņēmums “LNK Properties” projektā investēja 7 miljonus eiro, no kuriem 3,2 miljoni eiro ir bankas Citadele kredīts. “Dzīvojamo ēku komplekss Jūrmalā, Bulduros ir izcila dzīvesvieta vai ieguldījumu objekts tiem, kuri novērtē kūrortpilsētas šarmu un neatkārtojamo vidi. Tas atrodas tuvu pludmalei un 600 m no Lielupes, ērti sasniedzamas pilsētas infrastruktūras un sabiedriskās dzīves tuvumā, zaļā un klusā vietā, ļaujot izbaudīt visu Latvijas gadalaiku krāšņumu”, skaidro uzņēmuma “LNK Properties” valdes locekle Aleksandra Strode. Viņa turpina: “Pieprasījums pēc labiem nekustamiem īpašumiem ir bijis vienmēr. Tam attiecīgi jāatbilst noteiktu kritēriju kopumam: laba atrašanās vieta, augsta būvniecības kvalitāte un tā kopējai vērtībai ir jāatbilst potenciālo pircēju finanšu iespējām. Ja nekustamais īpašums atbilst šīm prasībām, tiek noslēgts darījums. Projekts “Jasmine Garden” nepārprotami iekļaujas minētajos kritērijos un par apliecinājumu tam ir fakts, ka 65% dzīvokļu jau ir pārdoti. Dzīvokļu pircēji ir ne vien vietējie iedzīvotāji, bet arī ārvalstu pilsoņi. Kvalitatīva, pārdomāta māja un saprātīga cena — lūk, projekta “Jasmine Garden” panākumu atslēga.”

Lai veiksmīgi iekļautos Jūrmalas apbūves raksturā, vienas lielas ēkas vietā izveidotas četras virszemē savstarpēji nesavienotas ēkas ar kopēju apakšzemes stāvvietu zem tām. Šis princips ļauj kompleksam neuzkrītoši izkārtoties starp saglabājamajiem kokiem un radīt kūrortam atbilstošu vidi, ko var novērtēt gan pilsētas, gan  ēkas iedzīvotāji. Kompleksa būvniecība tika veikta pēc monolītās betonēšanas metodes. Ārējā fasāde atgādina pamatīgu “pīrāgu”, kas veidots no siltinātāja un betona, tādejādi nodrošinot augstu ēku siltumizolāciju.  Ēku apdarē ir pielietoti divi dažādi materiāli ar iepriekš vecināta koka apdari un „skujiņā” izvietotām augstvērtīgām flīzēm, tāpat kompleksa teritorijā ir saglabāti vairāk kā četrdesmit esošie koki - tai skaitā teritorijas vidusdaļā - starp ēkām. Ikviena dzīvokļa iemītnieks no balkona var baudīt apkārtējo vidi, bet augšējā stāva divu līmeņu dzīvoklim pieejama plaša terase ar krāšņu skatu uz kūrortpilsētu. Izveidoti lifti, noliktavu telpas un pazemes autostāvvietas. Savukārt nožogotā, labiekārtotā teritorijā ir rotaļu laukums, bērnu priekam un aktīvajai atpūtai.

Katrā ēkā ir attiecīgi 9 vai 15 dzīvokļi, kas rada tā dēvētās kluba mājas sajūtu. Tiem ir pārdomāts plānojums, to platība ir no 42 līdz 100 m2, pieejami ar pilnu apdari un aprīkotām virtuvēm. Iespējams izvēlēties trīs dažādus interjera dizainus.

Par LNK Properties

Uzņēmums “LNK PROPERTIES” realizē rūpniecības, tirdzniecības, biroju un dzīvojamo ēku attīstību tālākai iznomāšanai un pārdošanai Latvijas teritorijā. Uzņēmuma stratēģiskais mērķis ir veicināt viena no holdinga “LNK Group” galvenajiem darbības virzieniem - nekustamo īpašumu attīstību. Vairāk par “LNK Properties”: www.lnk-properties.lv

Par holdingu LNK Group

Holdings “LNK Group” dibināts 1988. gadā. Tajā ietilpst 18 uzņēmumi, kas darbojas trīs galvenajos virzienos: būvniecībā un ražošanā (LNK Industries), aviācijas tehnikas aprēķinos, testēšanā un apkopē (LNK Aerospace) un nekustamo īpašumu attīstībā (LNK Properties). Vairāk par holdingu LNK Group: www.lnk.lv

Lasīt vairāk...

Būvindustrijas lielās balvas laureāti devušies ceļojumā kopā ar “Peri”

Būvindustrijas lielo balvu “Pamatakmens”, sudraba diplomu un 2017. gada laureātu titulu, kā arī ceļojumu kopā ar “Peri” ieguva:

“Gada inženieris” Vadims Bogdanovs, AS “LNK Industries”Starptautisko projektu departamenta vadītājs (viņam arī SIA Doka Latvia speciālā balva); “Gada inženieris” Raitis Nikolajevs, SIA “RERE BŪVE” projektu vadītājs – elektrisko sistēmu inženieris (viņam arī SIA “Doka Latvia” speciālā balva, kā arī vislielākās simpātijas no balsotājiem internetā – no 2062 vidējās paaudzes atbalstītājiem 678 balsojumi). “Gada jaunais inženieris” Gints Vanders, AS “LNK Industries” būvdarbu vadītājs (viņam arī SIA “Doka Latvia” un portāla buvbaze.lv speciālās balvas); “Gada jaunie arhitekti” Arnita Melzoba, Kārlis Melzobs, SIA “Arhitektu birojs GAISS” arhitekti un uzņēmuma dibinātāji, “Gada arhitekts” Pēteris Blūms, SIA “Konvents” Pētera Blūma projektēšanas birojs arhitekts; “Gada projekta vadītājs” Sergejs Periņecs, SIA “Merks” projektu vadītājs/atbildīgais būvdarbu vadītājs (viņam arī SIA “Bauroc”, SIA “Doka Latvia”, SIA “Knauf “ speciālās balvas).

Pēdējie divi gan braucienā nevarēja piedalīties, toties pārējie “nolaidās tikpat kā būvlaukumā”.

PIRMĀ CEĻOJUMA DIENA:

Pirmajā ceļojuma dienā Būvindustrijas lielās balvas laureāti: Arnita Melzoba, Vadims Bogdanovs, Raitis Nikolajevs un Gints Vanders bija trīs ekskursijās.
Pirmais apskates objekts Minhenē (Bavārijā) bija četru torņu komplekss Bavaria Towers, kuru būvniecībā pielietots monolītais betons, izmantojot PERI veidņu sistēmu. Betonēšanas process jau tuvojas nobeigumam un BLB laureātiem gida pavadībā bija iespēja izstaigāt 16 stāvu augsto būvi un iepazīties ar darba specifiku.
Pēc tam laureāti iepazinās ar sarežģītas konfigurācijas rūpnīcas korpusa būvniecību būvkompānijas “Hōnninger Bau” būvlaukumā.
Pēc Minhenes būvobjektu apskates laureāti devās uz Bavārijas pilsētu Ulmu. Vakarā gides pavadībā pastaiga pa naksnīgo Ulmu. Krastmala, rātslaukums, Ulmas katedrāle, vecpilsēta.

Vairāk informācijas: http://buvindustrijaslielabalva.lv

Lasīt vairāk...
Pierakstīties šai RSS barotnei