Objekti filtrēti pēc datums: oktobris 2016

10.novembrī Rīgā notiks seminārs par Energoefektivitātes likuma prasībām uzņēmumu energoefektivitātei

Šā gada 10. novembrī Ekonomikas ministrijā notiks seminārs uzņēmējiem par Energoefektivitātes likuma prasībām uzņēmumu energoefektivitātei.

Kā zināms, Energoefektivitātes likums paredz veikt energoauditus reizi četros gados vai ieviest energopārvaldības sistēmu, vai arī papildināt esošo vides pārvaldības sistēmu lielajiem uzņēmumiem* un lielajiem elektroenerģijas patērētājiem**. Savukārt mazie un vidējie uzņēmumi energoauditus var veikt brīvprātīgi.

Semināra laikā informēsim par  Energoefektivitātes likuma un tam pakārtoto Ministru kabineta noteikumu prasībām uzņēmumiem energoefektivitātes jomā. Uzņēmumu energoauditori un energopārvaldības sistēmas sertificētāji iepazīstinās ar uzņēmumu energoaudita veikšanas un energopārvaldības sistēmas ieviešanas praksi un dažādajiem ieguvumiem.

Seminārs par "Jaunās prasības uzņēmumu energoefektivitātei" notiks ceturtdien, 2016. gada 10. novembrī, plkst. 11:00 Ekonomikas ministrijas 224. telpā (Rīgā, Brīvības ielā 55, ieeja no Vecās Ģertrūdes baznīcas puses). Semināra dienas kārtība publicēta Ekonomikas ministrijas mājaslapā. Semināram tiešraidē varēs sekot Ekonomikas ministrijas mājaslapā www.em.gov.lv.

Energopārvaldības sistēmas ieviešana vai energoaudita ieteikumu īstenošana samazinās uzņēmumu izmaksas par enerģiju un cels to konkurētspēju. Energoaudita vai energopārvaldības sistēmas mērķis ir apzināt komersanta kopējo enerģijas patēriņu un katra procesa patēriņu, un identificēt pasākumus, kurus īstenojot uzņēmums var samazināt izmaksas par patērēto enerģiju.

Seminārus par Energoefektivitātes likuma prasībām uzņēmumu energoefektivitātei Ekonomikas ministrija organizē informatīvās kampaņas “Dzīvo siltāk” ietvaros. Šā gada oktobrī un novembrī šādi semināri jau notikuši Latvijas reģionos - Liepājā, Cēsīs, Aizkrauklē un arī Daugavpilī.

 

*Lielais uzņēmums - komersants, pie kura nodarbināti vairāk nekā 249 darbinieki vai kura pārskata gada apgrozījums pārsniedz 50 miljonus eiro un gada bilance kopumā — 43 miljonus eiro.

**Liels elektroenerģijas patērētājs - komersants, kura ikgadējais elektroenerģijas patēriņš pārsniedz 500 megavatstundas.


 

Lasīt vairāk...

Aicinām apmeklēt semināru "Modelēšana. Savietošana. Komunikācija. BIM Arhitektiem"

Šī gada 16. novembrī Rīgā, Arhitektūras un mediju centrā “H2o6” norisināsies seminārs arhitektiem “Modelēšana. Savietošana. Komunikācija. BIM Arhitektiem”. Semināra mērķis ir praktiski parādīt, kā veiksmīgi izvēlēta programmatūras Revit platforma var tikt izmantota būvprojekta izstrādē, būvprojektu vadībā un savstarpējā komunikācijā. Tāpat šī pasākuma laikā tiks prezentēta īpaši Latvijas standartiem un prasībām pielāgota Revit sagatave, kas pāreju no 2D pieredzes uz 3D padara vēl vienkāršāku.

Pēdējo gadu pieredze ir pierādījusi, ka Latvijas būvniecības nozares profesionāļu iesaistīšanās apjomīgos projektos, lielā mērā ir atkarīga no prasmes integrēt savā darbā mūsdienīgas projektēšanas metodes un tehnoloģijas. Tomēr droši var apgalvot, ka arī nelielu projektu realizācijā lieti noder būves informācijas modelēšanas principi, kas ļauj samazināt riskus.

Seminārā aicināti piedalīties visi Latvijas arhitekti un būvprojektu vadītāji. Pasākumā uzzināsiet nozares jaunumus, kā arī būs iespēja dalīties pieredzē un diskutēt par Latvijas būvniecības vides izaicinājumiem, kas saistīti ar BIM (būves informācijas modelēšana) attīstību. Seminārā viesosies arī Autodesk BIM eksperts Tomass Gregersens (Thomas Gregersen), kas iepazīstinās ar informāciju kā BIM maina projektēšanas vidi Ziemeļvalstīs.

Seminārā uzzināsiet:

Kā ietaupīt laiku, izmantojot iepriekš izveidotas sagataves?

Vai vizualizācijām ir nozīme pasūtītāja lēmuma pieņemšanas procesā?

Kā noformēt rasējumus un automātiski sastādīt specifikācijas?

Latvijas projektētāju pieredzes stāsti.

Vairāk informācijas: http://www.infoera.lv/news/636/16/Modelesana-Savietosana-Komunikacija-BIM-Arhitektiem

REĢISTRĒTIES: ŠEIT

Reģistrācija beigsies 10.novembrī.

Dalība seminārā 25 EUR (ieskaitot PVN)*

Seminārs saskaņots ar Latvijas Arhitektu savienību kā formālās profesionālās kompetences paaugstināšanas pasākums, par ko dalībnieki iegūs 4 kredītpunktus profesionālās sertifikācijas iegūšanai.

Seminārs saskaņots ar Latvijas būvinženieru savienību kā formālās profesionālās kompetences paaugstināšanas pasākums, par ko dalībnieki iegūs 10 kredītpunktus profesionālās sertifikācijas iegūšanai.

______________________________________________________________________________________________________

*Studentiem, uzrādot apliecību, bez maksas. Dalībnieka neierašanās gadījumā, maksa par pasākumu netiks atgriezta.

Lasīt vairāk...

Rīga notiks seminārs būvniecības speciālistiem par būvkomersantu klasifikācijas jautājumiem

Aicinām būvniecības speciālistus šā gada 10.novembrī uz semināru Rīgā par Ministru kabineta 2016.gada 12.aprīļa noteikumu Nr.211 “Būvkomersantu klasifikācijas noteikumi” piemērošanu. Semināru rīko Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Latvijas Būvnieku asociāciju un plānošanas reģioniem.

Seminārs notiks š.g.10.novembrī, Ekonomikas ministrijā, Rīgā, Brīvības ielā 55, 224.telpā (2.ieeja no Sv. Vecās Ģertrūdes baznīcas puses) no plkst. 12:00 (reģistrēšanās no plkst.11:30). Būvniecības nozarē strādājošie speciālisti seminārā varēs iepazīties ar būvkomersantu vērtēšanas tehnisko procesu un tā īstenošanu Būvniecības informācijas sistēmā (BIS). Tāpat Ekonomikas ministrijas speciālisti seminārā ar praktiskiem piemēriem skaidros atbilstošas klases piešķiršanas procesu būvkomersantam, kā arī sniegs ieteikumus īstenojamiem pasākumiem augstākas klases iegūšanai.

Aicinām būvniecības nozarē strādājošos speciālistus pieteikties dalībai seminārā šeit.

Kopumā Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Latvijas Būvnieku asociāciju un plānošanas reģioniem rīkoja seminārus būvniecības speciālistiem Zemgales, Latgales, Kurzemes un Vidzemes reģionā, noslēdzot semināru ciklu Rīgā. 

Ministru kabineta 2016.gada 12.aprīļa noteikumi Nr.211 “Būvkomersantu klasifikācijas noteikumi” paredz būvkomersantu klasifikācijas kritērijus un kvalifikācijas atbilstības novērtēšanas kārtību. Regulējums izstrādāts sadarbībā ar būvniecības nevalstiskajām organizācijām un Latvijas Būvniecības padomi. Klasifikācija būs viens no priekšnoteikumiem publisko būvdarbu līguma saņemšanai. Publisko iepirkumu likumprojekts paredz klasifikācijas piemērošanu publisko būvdarbu iepirkumos no 2019.gada aprīļa. 


Lasīt vairāk...

Tautsaimniecības padome atbalsta OIK reformas nepieciešamību rūpniecības uzņēmumu konkurētspējas celšanai

Tautsaimniecības padome, diskutējot par Ekonomikas ministrijas piedāvājumu obligātās iepirkuma komponentes (OIK)* reformai, izteica atbalstu reformas nepieciešamībai, lai paaugstinātu Latvijas rūpniecības uzņēmumu konkurētspēju un dotu signālu uzņēmumu attīstības iespējām Latvijā, nevis izvēlēties pārcelt ražotnes uz kaimiņvalstīm. 

Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone sanāksmes laikā pateicās ekonomikas ministram A.Ašeradenam par iniciatīvu uzsākt diskusijas par OIK reformu un radīto piedāvājumu, uzsverot, ka valstij jārod risinājums, kā kontrolēt OIK apmēru un kā to turpmāk samazināt ražojošajiem uzņēmumiem. 

“Piedāvājums no 2017. gada aprīļa mainīt OIK finansēšanas modeli ļaus mazināt ražošanas uzņēmumu OIK maksājumus, būtiski palielinot to konkurētspēju, lai rūpniecības uzņēmumi savu darbību varētu attīstīt Latvijā,” sanāksmes laikā norādīja Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

“Apstrādes rūpniecības īpatsvars Latvijas tautsaimniecībā šobrīd ir kritiski zems - aptuveni 12%. Fundamentāla problēma, kas to ietekmē, ir elektroapgādes izmaksas rūpniecības uzņēmumiem, kas ir augstākas nekā citās valstīs Baltijas un Ziemeļvalstu reģionā. Lai nodrošinātu Latvijas rūpniecības sektora uzņēmumu konkurētspēju – lai tie var darboties ar pilnu jaudu, nodrošināt biznesa attīstību, eksportu un darba vietas, izveidots modelis, kas ražošanas uzņēmumiem samazinās maksājumu par OIK,” turpina ministrs.

Arī Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības uzņēmumu asociācijas valdes priekšsēdētājs Vilnis Rantiņš atzinīgi novērtēja Ekonomikas ministrijas uzsākto darbu pie OIK reformas, izprotot energoietilpīgo ražošanas uzņēmumu vajadzības konkurētspējas noturēšanai. Viņš norādīja, ka metālapstrādes uzņēmumiem ir būtiski, lai  elektroenerģijas 1 MWh izmaksas nebūtu lielākas kā valstīs, kas ir svarīgi noieta tirgi mūsu uzņēmējiem. 

Tāpat TSP dalībnieki norādīja, ka elektroenerģijas pieslēguma un izmantošanas izmaksas ir būtisks faktors, kuru rūpīgi analizē potenciālie ārvalstu investori pirms pieņem lēmumu par investīciju veikšanu. 

Ņemot vērā iepriekšējos gados pieņemtos lēmumus un līdz ar to valsts uzņemtās saistības sniegt atbalstu elektroenerģijas ražotājiem no atjaunojamiem energoresursiem un augstas efektivitātes koģenerācijā, OIK kopējais apmērs ar katru gadu pieaug, un tā samazinājums gaidāms tikai 2024. gadā. 2015. gadā OIK kopējais apmērs bija 254,9 miljoni eiro.

Kā zināms, šā gada 13. septembrī Ministru kabinets apstiprināja Ekonomikas ministrijas sagatavotos priekšlikumus kompleksiem risinājumiem elektroenerģijas tirgus attīstībai, kas paredz ar 2017. gada 1. aprīli ieviest uzlabotu obligātās iepirkuma komponentes finansēšanas modeli. Šis modelis paredz atšķirīgu OIK maksājumu patērētājiem, kas būs atkarīgs no to elektroenerģijas pieslēgumu efektivitātes. 

Reforma paredz ieviest OIK maksājumu dalījumu divās daļās - pēc elektroenerģijas patēriņa un pēc pieprasītās pieslēguma jaudas. Jaunā modeļa ieviešana nodrošinās Eiropas reģionā konkurētspējīgu elektroenerģijas cenu energointensīviem uzņēmumiem, tādejādi stimulējot rūpniecības sektora konkurētspēju ilgtermiņā un veicinot OIK ietekmes mazināšanu uz apstrādes rūpniecības mainīgajām ražošanas izmaksām. *Papildu informācija par obligātā iepirkuma komponenti

Lai veicinātu elektroenerģijas ražošanu no AER un augstas efektivitātes koģenerācijā, Latvijā kā atbalsta instruments tiek izmantots elektroenerģijas obligātais iepirkums un jaudas maksa par elektrostacijā uzstādīto elektrisko jaudu. 

Papildu izmaksas, kas rodas atbalsta sniegšanas rezultātā, sedz visi Latvijas elektroenerģijas lietotāji proporcionāli savam elektroenerģijas patēriņam, maksājot OIK, kas papildus elektroenerģijas tirgus cenai, sadales/pārvades tarifam un pievienotās vērtības nodoklim tiek iekļauta elektroenerģijas gala cenā.

OIK ir atkarīga no iepriekšējā gadā obligātā iepirkuma ietvaros iepirktā elektroenerģijas daudzuma un tās iepirkuma cenas. OIK apmēru ietekmē dabasgāzes cena, elektroenerģijas cena biržā un elektroenerģijas patēriņš. Pieaugot dabasgāzes cenai, pieaug arī OIK maksājumi. Turpretim, pieaugot elektroenerģijas cenai biržā vai elektroenerģijas patēriņa apjomam, OIK samazinās.

Lasīt vairāk...

LBS pārstāvji piedalās Eiropas Būvinženieru padomes (ECCE) 64.asamblejā

No 21.-22.okrobrim Atēnās, Grieķijā norisinājās Eiropas Būvinženieru padomes (ECCE) 64.asambleja, kurā piedalījās arī Latvijas Būvinženeiru savienības (LBS) pārstāvji – LBS valdes locekles Helēna Endriksone un Vija Gēme.

Asamblejas laikā notika konference un ECCE valdes un prezidenta vēlēšanas. Esošo Polijas pārstāvi Wlodzimierz Szymczak ECCE prezidenta amatā nomainīja šā brīža ECCE viceprezidents no Itālijas Massimo Mariani. Tāpat tika prezentēta grāmata par ECCE 30 darbības gados paveikto, kā arī norisinājās apaļā galda diskusija “Building the future: The road to prosperity is always under construction”.

Sīkāk lasiet: ŠEIT

Lasīt vairāk...

Nozares problēma: ministriju darbinieki, ierēdņi un politiķi neņem vērā reālo darba darītāju viedokli

25.oktobrī notika Latvijas Būvinženieru savienības (LBS) valdes sēde, kurā piedalījās arī AS “Inspecta Latvia” valdes locekle Jeļena Pēkale un “Inspecta Akadēmija” vadītāja Elīna Narbute. Viņas LBS valdi informēja par AS “Inspecta Latvia” aktualitātēm un darbības virzieniem, kā arī darbinieku kvalifikāciju un iespējām izglītoties un strādāt ārzemēs.  LBS valde un AS "Inspecta Latvia" lēma turpmāk ciešāk sadarboties nozares attīstības veicināšanā.

LBS valdes sēdes dalībnieki iepazinās arī ar Eiropas Inženieru padomes (ECCE) 64.asamblejā pieņemtajiem lēmumiem un jaunumiem, par kuriem klātesošos informēja LBS valdes locekles Vija Gēme un Helēna Endriksone, kas Atēnās ECCE padomes forumā pārstāvēja LBS.

LBS valdes locekļi apmainījās viedokļiem par PROVIDUS izvērtējumu “Par Zolitūdes traģēdijas izgaismotām sistemātiskām kļūdām”, konferenci “Standartizācijas attīstība Latvijā” un būtiskākajām izmaiņām Ministru kabineta noteikumos Nr.610 “Būvspeciālistu kompetences novērtēšanas un patstāvīgās prakses uzraudzības noteikumi”, par lielāko problēmu atzīstot ministriju darbinieku, ierēdņu un politiķu nevēlēšanos ieklausīties darba darītāju viedoklī, viņu praktiskajā pieredzē un priekšlikumos.

LBS valde lēma iestāties Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerā un dalībai Latvijas Būvniecības padomē deleģēja LBS valdes priekšsēdētāju Mārtiņu Straumi.

Lasīt vairāk...

Cēsīs notiks seminārs būvniecības speciālistiem par būvkomersantu klasifikācijas jautājumiem

Aicinām Vidzemes reģiona būvniecības speciālistus šā gada 1.novembrī uz semināru Cēsīs par Ministru kabineta 2016.gada 12.aprīļa noteikumu Nr.211 “Būvkomersantu klasifikācijas noteikumi” piemērošanu. Semināru rīko Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Latvijas Būvnieku asociāciju un Vidzemes plānošanas reģionu.

Seminārs notiks š.g.1.novembrī, Cēsīs, Pieaugušo izglītības centrā, Raunas ielā 4 plkst. 12:00 (reģistrēšanās no plkst.11:30). Būvniecības nozarē strādājošie speciālisti seminārā varēs iepazīties ar būvkomersantu vērtēšanas tehnisko procesu un tā īstenošanu Būvniecības informācijas sistēmā (BIS). Tāpat Ekonomikas ministrijas speciālisti seminārā ar praktiskiem piemēriem skaidros atbilstošas klases piešķiršanas procesu būvkomersantam, kā arī sniegs ieteikumus īstenojamiem pasākumiem augstākas klases iegūšanai.

Aicinām būvniecības nozarē strādājošos speciālistus pieteikties dalībai seminārā šeit.

Kopumā tiek rīkoti pieci semināri - Zemgales, Latgales, Kurzemes un Vidzemes reģionā, kā arī Rīgā.


Cēsis, Pieaugušo izglītības centrs, Pieaugušo izglītības centrs, Raunas iela 4, Cēsis, 01.11.2016., Plkst. 12:00

Rīga, Ekonomikas ministrija, Rīga, Brīvības iela 55, 224.telpa, 10.11.2016., Plkst. 12:00


Ministru kabineta 2016.gada 12.aprīļa noteikumi Nr.211 “Būvkomersantu klasifikācijas noteikumi” paredz būvkomersantu klasifikācijas kritērijus un kvalifikācijas atbilstības novērtēšanas kārtību. Regulējums izstrādāts sadarbībā ar būvniecības nevalstiskajām organizācijām un Latvijas Būvniecības padomi. Klasifikācija būs viens no priekšnoteikumiem publisko būvdarbu līguma saņemšanai. Publisko iepirkumu likumprojekts paredz klasifikācijas piemērošanu publisko būvdarbu iepirkumos no 2019.gada aprīļa.

Lasīt vairāk...

25.oktobra LBS valdes sēdes darba kārtība

25.oktobra Latvijas Būvinženieru savienības (LBS) valdes sēdē piedalīsies AS “Inspecta Latvia” valdes locekle J.Pēkale, kas LBS valdi informēs par AS “Inspecta Latvia” aktualitātēm un darbības virzieniem. 

Tāpat LBS valdes sēdes dalībnieki iepazīsies ar Eiropas Inženieru padomes (ECCE) pieņemtajiem lēmumiem, PROVIDUS izvērtējumu “Par Zolitūdes traģēdijas izgaismotām sistemātiskām kļūdām”, konferenci “Standartizācijas attīstība Latvijā” un būtiskākajām izmaiņām Ministru kabineta noteikumos Nr.610 “Būvspeciālistu kompetences novērtēšanas un patstāvīgās prakses uzraudzības noteikumi”.

Tāpat LBS valde lems par iespējamo sadarbību ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru un LBS pārstāvja deleģēšanu dalībai Latvijas Būvniecības padomē.


Lasīt vairāk...

Aicinājums piedalīties Baltijas Enerģētikas foruma konferencē Smart Energy 2016

Ielūdzam Jūs piedalīties Baltijas Enerģētikas foruma konferencē Smart Energy 2016:
energoefektivitāte, vieda enerģētika & vieds patērētājs, kas norisināsies 2016. gada 28. oktobrī Rīgā, Radisson Blu Hotel Latvija.
Konferencē piedalīsies valdības un EK pārstāvji, enerģētikas nozares vadošie uzņēmumi, lielie patērētāji, pašvaldības, akadēmiķi, eksperti.
Konferenci atbalsta LR Ekonomikas ministrija, Latvijas Energoefektivitātes asociācija (LATEA), tā tiek rīkota sadarbībā ar Latvijas Enlektroenerģētiķu un Energobūvnieku asociāciju (LEEA), Latvijas atjaunojamās enerģijas federāciju (LAEF).

Konferences partneris - Siemens Osakeyhtio. Arvils Ašeradens, Latvijas Republikas Ekonomikas ministrs, ir apstiprinājis savu klātbūtni konferences atklāšanā.


Konferences galvenās tēmas:

 • energoefektivitāte Enerģētikas Savienībā un Baltijas valstīs;
 • viedie tīkli: optimizācija, integrācija & komunikācija;
 • elektroenerģijas, gāzes un ūdens viedie skaitītāji;
 • viedas pilsētas, lietiskais internets & viedās mājas.

Konferences runātāju vidū:

 • Olga Bogdanova, Latvijas Republikas Ekonomikas ministrija, Enerģijas tirgus un infrastruktūras departamenta direktore
 • Dzintars Kauliņš, Latvijas Republikas Ekonomikas ministrija, Atjaunojamo energoresursu un energoefektivitātes departamenta direktors
 • Raimonds Ķeirāns, Latvijas Energoefektivitātes Asociācijas valdes priekšsēdētājs
 • Ilvars Pētersons, Siemens Osakeyhtio Latvijas filiāles vadītājs
 • Rolands Lūsveris, AS "SADALES TĪKLS" valdes loceklis, attīstības direktors, Latvija
 • Uģis Osis, AS "RĪGAS SILTUMS" valdes loceklis, Dr.sc.ing., Latvija
 • Maher Chebbo, General Manager Energy & Natural Resources EMEA & MEE, SAP, President of EMSIG (European Smart Metering and Smart Energy Association), Chairman of ETP SmartGrids and Demand and Digital Energy Group, France
 • Oļegs Linkevičs, Dr.sc.ing., AS „Latvenergo” Attīstības daļas vadītājs, Latvija
 • Timurs Safiuļins, Rīgas enerģētikas aģentūras direktors, Latvija
 • Irina Oļeiņikova, Dr.sc.ing., "Fizikālās Enerģētikas institūta" direktore, Latvija
 • Thomas Mikkelsen, "VaasaETT" līdzīpašnieks un direktors, Somija
 • Jānis Bethers, SIA Enefit valdes priekšsēdētājs, Latvija

Pastāv vairākas dalības iespējas:

 • Piedalīties kā delegātam;
 • Izstādīt Jūsu produktus un pakalpojumus;
 • Kļūt par sponsoru vai partneri;
 • Izplatīt reklāmas materiālus reģistrācijas zonā vai Delegātu mapēs;
 • Kļūt par Pieņemšanas sponsoru;
 • Izvietot karogu konferences telpās.


Aicinām piereģistrēt savu dalību un pieteikties saņemt konferences programmas projektu un dalības iespējas šeit: www.balticenergyforum.eu, atbildot uz šo e-pastu vai zvanot pa tālruni  +371 25 99 82 01 Ja Jums rodas kādi jautājumi saistībā ar konferenci, būšu priecīga uz tiem atbildēt.Priecāsimies Jūs redzēt konferences Smart Energy 2016 dalībnieku vidū!


Lasīt vairāk...

Interviju ar SIA RK Metāls projektu galveno inženieri un galveno konstruktoru Māri Veitu lasi žurnālā "Būvinženieris"

Personība. Jāstrādā «vienā rokrakstā».

Ar SIA RK Metāls projektu galveno inženieri un galveno konstruktoru Māri Veitu tiekamies vienā no pēdējām siltajām aizvadītās vasaras dienām. Māris ir viens no tiem, kas metāla būvkonstrukciju pasauli pārzina līdz niansēm.

Neatlaidīgs un prasīgs gan pret sevi, gan kolēģiem, zinošs padomdevējs un labs darbaudzinātājs jaunajiem inženieriem. Pērn kolēģi Māri pieteica Būvindustrijas lielajai balvai, kur pelnīti iegūts tituls Gada inženieris 2015. Sadarbības partneri atsauksmēs par  Māri rakstīja: «Ja projektējis Māris, varu gulēt mierīgi.» AS UPB uzņēmums RK Metāls ir Māra līdz šim pirmā un vienīgā darbavieta. Te viņš sāka savu karjeru kā darba rasējumu izstrādātājs, un tobrīd priekšstats par būvniecību bija visai mazs. 

Skolas gados, šķiet, nedomājāt par celtnieka profesiju.

Nē, manas intereses vairāk saistījās ar datoriem, un es pabeidzu tehnikumu, kur apguvu datorspeciālista amatu. Pēc skolas beigšanas uzreiz savā specialitātē darbu atrast neizdevās, laikam netrāpījās pareizais darba piedāvājums, tāpēc pamēģināju strādāt par rasētāju, jo mazliet zināju šīs programmas. Tā nonācu uzņēmumā RK Lauktehnika (tagad RK Metāls). Kad pāris nedēļu jau biju pastrādājis par rasētāju, saņēmu darba piedāvājumu savā specialitātē, bet tajā brīdī negribēju neko mainīt, tāpēc atteicos no savas pirmās profesijas un turpināju sevi attīstīt jaunajā virzienā. Pirmie trīs mēneši bija pagrūti, taču pēc tam radās arvien lielāka interese, un nolēmu mācīties par būvinženieri. Iestājos RTU, studiju laikā strādāju par inženiera palīgu, vēlāk par inženieri un tagad esmu projektētāju grupas vadītājs. Mūsu komanda no pieciem cilvēkiem izaugusi līdz divdesmit.

Bijāt vieni no pirmajiem, kas Latvijā sāka strādāt ar Eirokodeksa standartiem.

Lai startētu ārvalstu tirgos, tā bija obligāta prasība. Latvijā vēl ilgu laiku būvniecībā visi strādāja pēc SNiP normām, kas bija izstrādātas padomju laikā. Kad SNiP laiki gāja uz beigām, visiem nācās apgūt Eirokodeksu, un mēs to izdarījām vieni no pirmajiem. Būtisku ieguldījumu te sniedza pieredzējušais inženieris Ivars Tumševics, kurš iemācīja domāt un izprast konstrukciju darbības principus, līdz ar to bija iegūts labs pamats, lai saprastu konstrukcijas pēc jaunajām normām. Kamēr citi uzņēmumi vēl tikai sāka, mēs jau bijām apguvuši pamatlietas pēc Eiropas standartiem un varējām doties uz Skandināvijas tirgu, kur arī tagad realizējam lielāko daļu pasūtījumu.

Ar ko pasūtītājs Skandināvijā atšķiras no pasūtītāja Latvijā?

Skandināviem viss ir daudz vairāk sakārtots un prognozējamāks. Mēs zinām, ko no mums sagaida, un zinām, kas un kā mums jādara. Atšķirībā no Latvijas pasūtītājs mūsu pakalpojumu pērk kā komplektu, tas ir, mēs paši projektējam, ražojam un montējam. Pasūtītāju neinteresē, kā mēs menedžējam darbus un kādas ir iekšējās problēmas. Tā ir mūsu atbildība, viņu interesē tikai rezultāts. Latvijā šajā ziņā ir citādi – te vispirms top projekts, un tad pasūtītājs meklē, kas saražos un uzbūvēs, turklāt pēc iespējas lētāk. Jā, mūsu projektēšanas izmaksas, iespējams, ir lielākas, taču kopējās izmaksas būvprojektam būs mazākas, jo esam ieinteresēti projektēšanas laikā meklēt visefektīvākos konstrukciju risinājumus, lai kopējās izmaksas samazinātos. Lai radītu labu būvprojektu, projektētājiem ir jāizstrādā ne tikai projekta BK un MK sadaļas, bet arī detalizētās sadaļas, tad rezultāts būs kvalitatīvāks. Pretējā gadījumā katru procesa posmu veic dažādi uzņēmumi, un tas bieži rada problēmas.

Ko esat ieguvuši profesionālajā ziņā, strādājot ar skandināviem? 

No viņiem esam pārņēmuši pieredzi, ka visiem aprēķinu dokumentiem ir jāizskatās vienādi. Mainās tikai skaitļi, bet pats dokumenta izkārtojums ir nemainīgs. Šim nolūkam esam radījuši paši savu sagatavi jeb template un izstrādājuši procedūru...

Visu interviju lasiet žurnāla "Būvinženieris" oktobra numurā!

Antra Veļķere


Foto: no Māra Veita personiskā arhīva

Lasīt vairāk...
Pierakstīties šai RSS barotnei