Būvinženieris no Kalifornijas

Jau 27 gadus baudām atgūto brīvību. Šajā laikā esam aizlaiduši pasaulē ap 200 000 latviešu, kas emigrējuši pārsvarā ekonomisku apsvērumu dēļ. Latvieši tagad dzīvo un arī būvē gan Anglijā un Īrijā, gan Dānijā, Somijā, Zviedrijā, un katram ir sava pieredze. Šis ir stāsts par citu laiku un citu pieredzi. Tas paver mums pasauli no pagājušā gadsimta 50. gadiem līdz 90. gadu vidum, kad par būvinženieri Kalifornijas naftas kompānijās strādāja puisis no Liepājas Gunārs Reinis. 

Viņa darba dzīve pagāja, būvējot naftas vadus piecos kontinentos. Pats saskaitījis, ka kopumā pabijis 57 valstīs. Pirmo reizi pēc emigrācijas Latviju apciemojis 1987. gadā, kad, atgriežoties ASV no darba Indijā, bija iespēja apmeklēt arī Rīgu. Pēc aiziešanas pensijā Gunārs atgriezies Latvijā, lai otrreiz iesakņotos dzimtenē; uzcēlis māju māsai. Visas saites ar mītnes zemi Ameriku saraut nav iespējams un arī nevajag, tāpēc aptuveni pusi gada Gunārs Reinis ar sievu Ināru pavada savā mājā San-francisko apkārtnē, otru pusi dzīvo Latvijā – gan dzimtajā Liepājā, gan dzīvoklī Rīgā. 

No Latvijas Gunārs kopā ar tēvu, kurš bija dzelzceļnieks, aizbrauca kara beigās 1944. gadā. Viņi izmantoja iespēju, kad ierēdņus aicināja pieteikties darbam Vācijā. Dzimtenē palika māte ar divām māsām. Pēc Vācijas sakāves tēvs ar dēlu nonāca Eslingenā, kur dzīvoja ap 6000 bēgļu no Latvijas. Tur bija ļoti aktīva sabiedriskā dzīve, darbojās ģimnāzija. Gunārs atceras, ka tā bijusi labākā skola, kurā jebkad mācījies, jo tur strādājuši arī Latvijas Universitātes profesori. Mācību grāmatu trūkumu nejutis, pieticis ar skolotāju zināšanām... Visu tekstu lasiet žurnāla “Būvinženieris” jūnija numurā ( nr.56)*. 

Signe Zuševica

Foto: no Gunāra Reiņa personiskā arhīva

*Žurnālu varat iegādāties: “Preses serviss”  piegādes vietās Rīgā, Ķekavā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Ādažos, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Ventspilī, Ogrē, Jelgavā, Bauskā, Salaspilī, Jūrmalā, Madonā un citur. 

Abonējiet: Latvijas Būvinženieru savienībā, http://www.buvinzenierusavieniba.lv/zurnals,  “Latvijas Pasts”https://abone.pasts.lv/lv/katalogs/ vai www.abone.lv