Atjauno vēsturisko Alūksnes stacijas bagāžas šķūni

Šomēnes SIA Re Re Meistari plāno pabeigt Gulbenes–Alūksnes šaursliežu dzelzceļa jeb bānīša Alūksnes stacijas bagāžas šķūņa restaurācijas – pārbūves darbus. Latvijā būs par vienu skaistu atjaunotu vēsturisku koka ēku vairāk, kurā turklāt Alūksnes pašvaldība sola līdz 1. septembrim – uz Bānīša svētkiem – atvērt izstāžu zāli ar interaktīvu ekspozīciju par bānīša vēsturi.

Projekta un būvdarbu vadītājs Andris Sausiņš stāsta, ka vēsturiski Alūksnes stacijas bagāžas šķūnis bijusi bagāžas glabātava, preču noliktava. Dzelzceļš nodrošinājis ne tikai pasažieru, bet arī preču kustību. Iecienīta bijusi sāls tirdzniecība. Bagāžas šķūnī starp pārvadājumiem uzglabāts sāls un citas preces. Laika gaitā preču apgrozījums audzis. Par to liecina šķūņa apjoma pieaugums pagājušajā gadsimta laikā – šķūnis uzbūvēts 1902. gadā kā neliela ēka, bet vēlāk – Otrā pasaules kara laikā – tam piebūvēta vidusdaļa, piecdesmito gadu beigās un sešdesmito gadu sākumā tapusi arī trešā daļa. Līdz ar to šķūnis kļuvis 37 metrus garš. Remontu savas dzīves laikā objekts nav pieredzējis, tikai pēc laika vienu sienu nojauca, lai varētu piebūvēt pagarinājumu, un vēl pēc laika atkal tāpat.

Jauns mētelītis ar siltu oderi

Andris Sausiņš stāsta, ka vasarā pēc darbu pabeigšanas šķūņa sienas no ārpuses un iekšpuses izskatīsies tādas pašas kā pirms pārbūves. Koka dēļi ir speciāli apstrādāti, lai saglabātu senatnes garšu, bet restaurācijas laikā ēka ir siltināta, lai to varētu izmantot izstāžu zāles vajadzībām un cilvēki arī aukstajā laikā tajā justos komfortabli. “Var teikt, ka restaurācijas tehnoloģija šoreiz ir “šķūnis šķūnī”. Vecā šķūņa sienas tika nosiltinātas ar ekovates mētelīti un apšūtas ar restaurētiem fasādes dēļiem. Tādējādi ēka gan no iekšpuses, gan ārpuses izskatās kā parasts vecs šķūnis. Tomēr siena vairs nav viena dēļa biezumā. Realitātē tā ir siltināta un apkurināma ēka izmantošanai augu gadu,” skaidro A. Sausiņš...

Visu rakstu lasi žurnāla "Būvinženieris" jūnija numurā (Nr.62)*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

Daiga Zemīte

Foto: no SIA Re Re Meistari arhīva