Aprīlī būvniecības izmaksas palielinājās par 0,2%

Ilustratīvs foto no VNĪ arhīva

Šī gada aprīlī, salīdzinot ar martu, būvniecības izmaksu līmenis Latvijā palielinājās par 0,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Strādnieku darba samaksa pieauga par 1,3%, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas nemainījās, savukārt būvmateriālu cenas samazinājās par 0,1%. Aprīlī būvniecības izmaksu vidējo līmeni visvairāk ietekmēja darba samaksas pieaugums apdares būvdarbu strādniekiem - jumiķi, apmetēji, sanitārtehniķi u. c., kā arī ceļa būves un mākslīgo būvju palīgstrādniekiem.

Salīdzinot ar 2018.gada aprīli, būvniecības izmaksas palielinājās par 4,2%. Strādnieku darba samaksa palielinājās par 8,1%, būvmateriālu cenas, kā arī mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas pieauga par 3,2%.

Šogad datus par būvniecības resursu cenām CSP sniedz ap 200 būvuzņēmumu un vairāk nekā 50 tirdzniecības uzņēmumu. Būvizmaksu indeksa aprēķinos papildus izmanto arī būvmateriālu cenas, kuras uzņēmumi sniedz ražotāju cenu indeksu rūpniecībā un importa cenu indeksa aprēķiniem. Cenu apsekojuma izlasē iekļauti būvuzņēmumi, kam 2018.gadā bija lielākais pašu spēkiem izpildītais būvdarbu apjoms. 87% no apsekotajiem uzņēmumiem pašu spēkiem paveikto darbu apjoms pārsniedza 1 milj. eiro gadā, no tiem 36% uzņēmumu darbu apjoms bija virs 5 milj. eiro gadā. Tirdzniecības uzņēmumu atlases kritērijs ir apgrozījuma lielums un specializācija.