Apjomi, peļņa, nodokļi, darbinieki

Būvniecības produkcijas apjoma kritums negatīvi ietekmējis nozares uzņēmumu finanšu rādītājus.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2016. gada būvniecības produkcijas apjoms faktiskajās cenās (ēkās un būvēs ieguldītā naudas summa) Latvijā bija 1,42 miljardi eiro, kas ir par 17,8% mazāk nekā 2015. gadā. Būvniecības produkcijas samazinājumu pagājušajā gadā būtiski ietekmējis apjoma kritums inženierbūvju celtniecībā par 33,3%, tāpat samazinājums par 11,5% bijis vietējās nozīmes cauruļvadu un kabeļu būvniecībā, savukārt ēku būvniecība 2016. gadā samazinājusies par 2,2%, ko ietekmējis kritums nedzīvojamo ēku būvniecības sektorā par 4,0%.

2016.gadā galvenie pasūtītāji nozarē bijuši valsts un pašvaldības ar projektiem, kur finansējumu pārsvarā nodrošina ES struktūrfondi. Privātā sektora pasūtījumiem pērn bijusi vērojama pieaugoša tendence. 

Būvniecību kā pamatdarbību norāda 9110 uzņēmumi.

2016.gadā izsniegtas 1846 būvatļaujas viena dzīvokļa māju būvniecības uzsākšanai, kapitālajam remontam, rekonstrukcijai un restaurācijai, no kurām 1329 jeb 72% būvatļaujas izsniegtas tieši jauna viena dzīvokļa māju būvniecībai. 178 būvatļaujas pērn izsniegtas rūpnieciskās ražošanas ēku un noliktavu būvniecības uzsākšanai, kapitālajam remontam, rekonstrukcijai un restaurācijai.

Neskatoties uz būvniecības apjoma kritumu aizvadītajā gadā, būvniecības uzņēmuma SIA Merks vadība prognozē, ka nākamajos gados būvniecības sektorā tiek plānots pieaugums, ko sekmēs gan privātie, gan ES fondu finansētie valsts un pašvaldību projekti. To apliecina arī pirmie rezultāti par būvniecības apjomu 2017. gadā, kas rāda, ka pēc pagājušā gada krituma šogad būvniecības nozare piedzīvo atjaunošanos...

Visu rakstu lasiet žurnāla "Būvinženieris" oktobra numurā!*

*Žurnālu “Būvinženieris” var abonēt http://buvinzenieriem.lv, Latvijas Pastā, LBS birojā - Kr.Barona ielā 99.

Žurnālu var iegādāties LBS birojā - Kr.Barona ielā 99 un SIA “Preses serviss” piegādes vietās Rīgā, Siguldā, Dobelē, Mārupē, Daugavpilī, Cēsīs, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Ogrē, Bauskā, Ādažos, Madonā, Salaspilī, Jūrmalā, Iecavā, Ķekavā un citur.

 

Indra Urtāne, Lursoft